< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1438 (MCDXXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1438 година од новата ера, 438. од вториот милениум, 38. од XV век и деветта од 1430-тите.

1438 во разни календари
Грегоријански календар1438
MCDXXXVIII
Ab urbe condita2191
Ерменски календар887
ԹՎ ՊՁԷ
Асирски календар6188
Балиски календар1359–1360
Бенгалски календар845
Берберски календар2388
Будистички календар1982
Бурмански календар800
Византиски календар6946–6947
Кинески календар丁巳(огн. змија)
4134 или 4074
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
4135 или 4075
Коптски календар1154–1155
Етиопски календар1430–1431
Еврејски календар5198–5199
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1494–1495
 - Сачка ера1359–1360
 - Кали-југа4538–4539
Холоценски календар11438
Игбоански календар438–439
Ирански календар816–817
Исламски календар841–842
Јапонски календарЕјкјо 10
(永享10年)
Јавански календар1353–1354
Јулијански календар1438
MCDXXXVIII
Корејски календар3771
Мингуо-календар474 пред Р. Кина
民前474年
Нанакшахи−30
Тајландски сончев календар1980–1981
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
1564 или 1183 или 411
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
1565 или 1184 или 412

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6946 и 6947 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6188 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5198 и 5199 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2191.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1438 година се протега во 4074 и 4075, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4134 и 4135 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1981. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 841 и 842 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди