< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1433 (MCDXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1433 година од новата ера, 433. од вториот милениум, 33. од XV век и четвртта од 1430-тите.

1433 во разни календари
Грегоријански календар1433
MCDXXXIII
Ab urbe condita2186
Ерменски календар882
ԹՎ ՊՁԲ
Асирски календар6183
Балиски календар1354–1355
Бенгалски календар840
Берберски календар2383
Будистички календар1977
Бурмански календар795
Византиски календар6941–6942
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
4129 или 4069
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
4130 или 4070
Коптски календар1149–1150
Етиопски календар1425–1426
Еврејски календар5193–5194
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1489–1490
 - Сачка ера1354–1355
 - Кали-југа4533–4534
Холоценски календар11433
Игбоански календар433–434
Ирански календар811–812
Исламски календар836–837
Јапонски календарЕјкјо 5
(永享5年)
Јавански календар1348–1349
Јулијански календар1433
MCDXXXIII
Корејски календар3766
Мингуо-календар479 пред Р. Кина
民前479年
Нанакшахи−35
Тајландски сончев календар1975–1976
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1559 или 1178 или 406
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
1560 или 1179 или 407

Други календари Уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6941 и 6942 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6183 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5193 и 5194 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2186.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1433 година се протега во 4069 и 4070, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4129 и 4130 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1976. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 836 и 837 исламска година.

Настани Уреди

Родени Уреди

Починале Уреди

Надворешни врски Уреди