< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1445 (MCDXLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1445 година од новата ера, 445. од вториот милениум, 45. од XV век и шеста од 1440-тите.

1445 во разни календари
Грегоријански календар1445
MCDXLV
Ab urbe condita2198
Ерменски календар894
ԹՎ ՊՂԴ
Асирски календар6195
Балиски календар1366–1367
Бенгалски календар852
Берберски календар2395
Будистички календар1989
Бурмански календар807
Византиски календар6953–6954
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
4141 или 4081
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
4142 или 4082
Коптски календар1161–1162
Етиопски календар1437–1438
Еврејски календар5205–5206
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1501–1502
 - Сачка ера1366–1367
 - Кали-југа4545–4546
Холоценски календар11445
Игбоански календар445–446
Ирански календар823–824
Исламски календар848–849
Јапонски календарБунан 2
(文安2年)
Јавански календар1360–1361
Јулијански календар1445
MCDXLV
Корејски календар3778
Мингуо-календар467 пред Р. Кина
民前467年
Нанакшахи−23
Тајландски сончев календар1987–1988
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1571 или 1190 или 418
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
1572 или 1191 или 419

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6953 и 6954 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6195 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5205 и 5206 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2198.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1445 година се протега во 4081 и 4082, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4141 и 4142 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1988. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 848 и 849 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди