< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1451 (MCDLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1451 година од новата ера, 451. од вториот милениум, 51. од XV век и втора од 1450-тите.

1451 во разни календари
Грегоријански календар1451
MCDLI
Ab urbe condita2204
Ерменски календар900
ԹՎ Ջ
Асирски календар6201
Балиски календар1372–1373
Бенгалски календар858
Берберски календар2401
Будистички календар1995
Бурмански календар813
Византиски календар6959–6960
Кинески календар庚午(мет. коњ)
4147 или 4087
    — до —
辛未年 (мет. коза)
4148 или 4088
Коптски календар1167–1168
Етиопски календар1443–1444
Еврејски календар5211–5212
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1507–1508
 - Сачка ера1372–1373
 - Кали-југа4551–4552
Холоценски календар11451
Игбоански календар451–452
Ирански календар829–830
Исламски календар854–855
Јапонски календарХотоку 3
(宝徳3年)
Јавански календар1366–1367
Јулијански календар1451
MCDLI
Корејски календар3784
Мингуо-календар461 пред Р. Кина
民前461年
Нанакшахи−17
Тајландски сончев календар1993–1994
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
1577 или 1196 или 424
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
1578 или 1197 или 425

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6959 и 6960 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6201 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5211 и 5212 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2204.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1451 година се протега во 4087 и 4088, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4147 и 4148 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1994. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 854 и 855 исламска година.

Настани уреди

Јануари - декември уреди

Непознати дати уреди

Родени уреди

Починати уреди

Надворешни врски уреди