< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1432 (MCDXXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1432 година од новата ера, 432. од вториот милениум, 32. од XV век и трета од 1430-тите.

1432 во разни календари
Грегоријански календар1432
MCDXXXII
Ab urbe condita2185
Ерменски календар881
ԹՎ ՊՁԱ
Асирски календар6182
Балиски календар1353–1354
Бенгалски календар839
Берберски календар2382
Будистички календар1976
Бурмански календар794
Византиски календар6940–6941
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
4128 или 4068
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
4129 или 4069
Коптски календар1148–1149
Етиопски календар1424–1425
Еврејски календар5192–5193
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1488–1489
 - Сачка ера1353–1354
 - Кали-југа4532–4533
Холоценски календар11432
Игбоански календар432–433
Ирански календар810–811
Исламски календар835–836
Јапонски календарЕјкјо 4
(永享4年)
Јавански календар1347–1348
Јулијански календар1432
MCDXXXII
Корејски календар3765
Мингуо-календар480 пред Р. Кина
民前480年
Нанакшахи−36
Тајландски сончев календар1974–1975
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
1558 или 1177 или 405
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1559 или 1178 или 406

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6940 и 6941 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6182 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5192 и 5193 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2185.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1432 година се протега во 4068 и 4069, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4128 и 4129 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1975. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 835 и 836 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди