< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1404 (MCDIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1404 година од новата ера, 404. од вториот милениум, 4. од XV век и петта од 1400-тите.

1404 во разни календари
Грегоријански календар1404
MCDIV
Ab urbe condita2157
Ерменски календар853
ԹՎ ՊԾԳ
Асирски календар6154
Балиски календар1325–1326
Бенгалски календар811
Берберски календар2354
Будистички календар1948
Бурмански календар766
Византиски календар6912–6913
Кинески календар癸未(вод. коза)
4100 или 4040
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
4101 или 4041
Коптски календар1120–1121
Етиопски календар1396–1397
Еврејски календар5164–5165
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1460–1461
 - Сачка ера1325–1326
 - Кали-југа4504–4505
Холоценски календар11404
Игбоански календар404–405
Ирански календар782–783
Исламски календар806–807
Јапонски календарОеј 11
(応永11年)
Јавански календар1318–1319
Јулијански календар1404
MCDIV
Корејски календар3737
Мингуо-календар508 пред Р. Кина
民前508年
Нанакшахи−64
Тајландски сончев календар1946–1947
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
1530 или 1149 или 377
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
1531 или 1150 или 378

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6912 и 6913 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6154 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5164 и 5165 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2157.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1404 година се протега во 4040 и 4041, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4100 и 4101 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1947. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 806 и 807 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди