< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1500 (MD) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1500 година од новата ера, 500. од вториот милениум, последна од XV век и прва од 1500-тите.

1500 во разни календари
Грегоријански календар1500
MD
Ab urbe condita2253
Ерменски календар949
ԹՎ ՋԽԹ
Асирски календар6250
Балиски календар1421–1422
Бенгалски календар907
Берберски календар2450
Будистички календар2044
Бурмански календар862
Византиски календар7008–7009
Кинески календар己未(зем. коза)
4196 или 4136
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
4197 или 4137
Коптски календар1216–1217
Етиопски календар1492–1493
Еврејски календар5260–5261
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1556–1557
 - Сачка ера1421–1422
 - Кали-југа4600–4601
Холоценски календар11500
Игбоански календар500–501
Ирански календар878–879
Исламски календар905–906
Јапонски календарМејо 9
(明応9年)
Јавански календар1417–1418
Јулијански календар1500
MD
Корејски календар3833
Мингуо-календар412 пред Р. Кина
民前412年
Нанакшахи32
Тајландски сончев календар2042–2043
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
1626 или 1245 или 473
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1627 или 1246 или 474

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7008 и 7009 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6250 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5260 и 5261 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2253.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1500 година се протега во 4136 и 4137, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4196 и 4197 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2043. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 905 и 906 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди