< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1405 (MCDV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1405 година од новата ера, 405. од вториот милениум, 5. од XV век и шеста од 1400-тите.

1405 во разни календари
Грегоријански календар1405
MCDV
Ab urbe condita2158
Ерменски календар854
ԹՎ ՊԾԴ
Асирски календар6155
Балиски календар1326–1327
Бенгалски календар812
Берберски календар2355
Будистички календар1949
Бурмански календар767
Византиски календар6913–6914
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
4101 или 4041
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
4102 или 4042
Коптски календар1121–1122
Етиопски календар1397–1398
Еврејски календар5165–5166
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1461–1462
 - Сачка ера1326–1327
 - Кали-југа4505–4506
Холоценски календар11405
Игбоански календар405–406
Ирански календар783–784
Исламски календар807–808
Јапонски календарОеј 12
(応永12年)
Јавански календар1319–1320
Јулијански календар1405
MCDV
Корејски календар3738
Мингуо-календар507 пред Р. Кина
民前507年
Нанакшахи−63
Тајландски сончев календар1947–1948
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
1531 или 1150 или 378
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
1532 или 1151 или 379

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6913 и 6914 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6155 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5165 и 5166 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2158.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1405 година се протега во 4041 и 4042, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4101 и 4102 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1948. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 807 и 808 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди