< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1493 (MCDXCIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1493 година од новата ера, 493. од вториот милениум, 93. од XV век и четвртта од 1490-тите.

1493 во разни календари
Грегоријански календар1493
MCDXCIII
Ab urbe condita2246
Ерменски календар942
ԹՎ ՋԽԲ
Асирски календар6243
Балиски календар1414–1415
Бенгалски календар900
Берберски календар2443
Будистички календар2037
Бурмански календар855
Византиски календар7001–7002
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
4189 или 4129
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
4190 или 4130
Коптски календар1209–1210
Етиопски календар1485–1486
Еврејски календар5253–5254
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1549–1550
 - Сачка ера1414–1415
 - Кали-југа4593–4594
Холоценски календар11493
Игбоански календар493–494
Ирански календар871–872
Исламски календар898–899
Јапонски календарМејо 2
(明応2年)
Јавански календар1410–1411
Јулијански календар1493
MCDXCIII
Корејски календар3826
Мингуо-календар419 пред Р. Кина
民前419年
Нанакшахи25
Тајландски сончев календар2035–2036
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1619 или 1238 или 466
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
1620 или 1239 или 467

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7001 и 7002 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6243 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5253 и 5254 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2246.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1493 година се протега во 4129 и 4130, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4189 и 4190 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2036. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 898 и 899 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди