< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1442 (MCDXLII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1442 година од новата ера, 442. од вториот милениум, 42. од XV век и трета од 1440-тите.

1442 во разни календари
Грегоријански календар1442
MCDXLII
Ab urbe condita2195
Ерменски календар891
ԹՎ ՊՂԱ
Асирски календар6192
Балиски календар1363–1364
Бенгалски календар849
Берберски календар2392
Будистички календар1986
Бурмански календар804
Византиски календар6950–6951
Кинески календар辛酉(мет. петел)
4138 или 4078
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
4139 или 4079
Коптски календар1158–1159
Етиопски календар1434–1435
Еврејски календар5202–5203
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1498–1499
 - Сачка ера1363–1364
 - Кали-југа4542–4543
Холоценски календар11442
Игбоански календар442–443
Ирански календар820–821
Исламски календар845–846
Јапонски календарКакицу 2
(嘉吉2年)
Јавански календар1357–1358
Јулијански календар1442
MCDXLII
Корејски календар3775
Мингуо-календар470 пред Р. Кина
民前470年
Нанакшахи−26
Тајландски сончев календар1984–1985
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
1568 или 1187 или 415
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
1569 или 1188 или 416

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6950 и 6951 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6192 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5202 и 5203 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2195.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1442 година се протега во 4078 и 4079, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4138 и 4139 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1985. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 845 и 846 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди