< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1425 (MCDXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1425 година од новата ера, 425. од вториот милениум, 25. од XV век и шеста од 1420-тите.

1425 во разни календари
Грегоријански календар1425
MCDXXV
Ab urbe condita2178
Ерменски календар874
ԹՎ ՊՀԴ
Асирски календар6175
Балиски календар1346–1347
Бенгалски календар832
Берберски календар2375
Будистички календар1969
Бурмански календар787
Византиски календар6933–6934
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
4121 или 4061
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
4122 или 4062
Коптски календар1141–1142
Етиопски календар1417–1418
Еврејски календар5185–5186
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1481–1482
 - Сачка ера1346–1347
 - Кали-југа4525–4526
Холоценски календар11425
Игбоански календар425–426
Ирански календар803–804
Исламски календар828–829
Јапонски календарОеј 32
(応永32年)
Јавански календар1339–1341
Јулијански календар1425
MCDXXV
Корејски календар3758
Мингуо-календар487 пред Р. Кина
民前487年
Нанакшахи−43
Тајландски сончев календар1967–1968
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1551 или 1170 или 398
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1552 или 1171 или 399

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6933 и 6934 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6175 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5185 и 5186 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2178.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1425 година се протега во 4061 и 4062, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4121 и 4122 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1968. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 828 и 829 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди