< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1436 (MCDXXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1436 година од новата ера, 436. од вториот милениум, 36. од XV век и седма од 1430-тите.

1436 во разни календари
Грегоријански календар1436
MCDXXXVI
Ab urbe condita2189
Ерменски календар885
ԹՎ ՊՁԵ
Асирски календар6186
Балиски календар1357–1358
Бенгалски календар843
Берберски календар2386
Будистички календар1980
Бурмански календар798
Византиски календар6944–6945
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
4132 или 4072
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
4133 или 4073
Коптски календар1152–1153
Етиопски календар1428–1429
Еврејски календар5196–5197
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1492–1493
 - Сачка ера1357–1358
 - Кали-југа4536–4537
Холоценски календар11436
Игбоански календар436–437
Ирански календар814–815
Исламски календар839–840
Јапонски календарЕјкјо 8
(永享8年)
Јавански календар1351–1352
Јулијански календар1436
MCDXXXVI
Корејски календар3769
Мингуо-календар476 пред Р. Кина
民前476年
Нанакшахи−32
Тајландски сончев календар1978–1979
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1562 или 1181 или 409
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
1563 или 1182 или 410

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6944 и 6945 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6186 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5196 и 5197 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2189.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1436 година се протега во 4072 и 4073, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4132 и 4133 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1979. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 839 и 840 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди