< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1453 (MCDLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1453 година од новата ера, 453. од вториот милениум, 53. од XV век и четвртта од 1450-тите.

1453 во разни календари
Грегоријански календар1453
MCDLIII
Ab urbe condita2206
Ерменски календар902
ԹՎ ՋԲ
Асирски календар6203
Балиски календар1374–1375
Бенгалски календар860
Берберски календар2403
Будистички календар1997
Бурмански календар815
Византиски календар6961–6962
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
4149 или 4089
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
4150 или 4090
Коптски календар1169–1170
Етиопски календар1445–1446
Еврејски календар5213–5214
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1509–1510
 - Сачка ера1374–1375
 - Кали-југа4553–4554
Холоценски календар11453
Игбоански календар453–454
Ирански календар831–832
Исламски календар856–857
Јапонски календарКјотоку 2
(享徳2年)
Јавански календар1368–1369
Јулијански календар1453
MCDLIII
Корејски календар3786
Мингуо-календар459 пред Р. Кина
民前459年
Нанакшахи−15
Тајландски сончев календар1995–1996
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1579 или 1198 или 426
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
1580 или 1199 или 427

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6961 и 6962 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6203 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5213 и 5214 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2206.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1453 година се протега во 4089 и 4090, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4149 и 4150 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1996. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 856 и 857 исламска година.

Настани

уреди
 
Мехмед II влегува во освоениот Цариград
 
Битка кај Кастилон

Родени

уреди

Починале

уреди

Димитар III, поранешен сокрал на Грузија (р. 1413)

Наводи

уреди
  1. „What Happened In 1453“. Hisdates. Посетено на 2017-08-08.

Надворешни врски

уреди