< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1473 (MCDLXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1473 година од новата ера, 473. од вториот милениум, 73. од XV век и четвртта од 1470-тите.

1473 во разни календари
Грегоријански календар1473
MCDLXXIII
Ab urbe condita2226
Ерменски календар922
ԹՎ ՋԻԲ
Асирски календар6223
Балиски календар1394–1395
Бенгалски календар880
Берберски календар2423
Будистички календар2017
Бурмански календар835
Византиски календар6981–6982
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
4169 или 4109
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
4170 или 4110
Коптски календар1189–1190
Етиопски календар1465–1466
Еврејски календар5233–5234
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1529–1530
 - Сачка ера1394–1395
 - Кали-југа4573–4574
Холоценски календар11473
Игбоански календар473–474
Ирански календар851–852
Исламски календар877–878
Јапонски календарБунмеј 5
(文明5年)
Јавански календар1389–1390
Јулијански календар1473
MCDLXXIII
Корејски календар3806
Мингуо-календар439 пред Р. Кина
民前439年
Нанакшахи5
Тајландски сончев календар2015–2016
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
1599 или 1218 или 446
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
1600 или 1219 или 447

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6981 и 6982 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6223 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5233 и 5234 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2226.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1473 година се протега во 4109 и 4110, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4169 и 4170 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2016. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 877 и 878 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди