< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1437 (MCDXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1437 година од новата ера, 437. од вториот милениум, 37. од XV век и осма од 1430-тите.

1437 во разни календари
Грегоријански календар1437
MCDXXXVII
Ab urbe condita2190
Ерменски календар886
ԹՎ ՊՁԶ
Асирски календар6187
Балиски календар1358–1359
Бенгалски календар844
Берберски календар2387
Будистички календар1981
Бурмански календар799
Византиски календар6945–6946
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
4133 или 4073
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
4134 или 4074
Коптски календар1153–1154
Етиопски календар1429–1430
Еврејски календар5197–5198
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1493–1494
 - Сачка ера1358–1359
 - Кали-југа4537–4538
Холоценски календар11437
Игбоански календар437–438
Ирански календар815–816
Исламски календар840–841
Јапонски календарЕјкјо 9
(永享9年)
Јавански календар1352–1353
Јулијански календар1437
MCDXXXVII
Корејски календар3770
Мингуо-календар475 пред Р. Кина
民前475年
Нанакшахи−31
Тајландски сончев календар1979–1980
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
1563 или 1182 или 410
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
1564 или 1183 или 411

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6945 и 6946 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6187 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5197 и 5198 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2190.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1437 година се протега во 4073 и 4074, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4133 и 4134 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1980. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 840 и 841 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди