< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1459 (MCDLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1459 година од новата ера, 459. од вториот милениум, 59. од XV век и последна од 1450-тите.

1459 во разни календари
Грегоријански календар1459
MCDLIX
Ab urbe condita2212
Ерменски календар908
ԹՎ ՋԸ
Асирски календар6209
Балиски календар1380–1381
Бенгалски календар866
Берберски календар2409
Будистички календар2003
Бурмански календар821
Византиски календар6967–6968
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
4155 или 4095
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
4156 или 4096
Коптски календар1175–1176
Етиопски календар1451–1452
Еврејски календар5219–5220
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1515–1516
 - Сачка ера1380–1381
 - Кали-југа4559–4560
Холоценски календар11459
Игбоански календар459–460
Ирански календар837–838
Исламски календар863–864
Јапонски календарЧороку 3
(長禄3年)
Јавански календар1375–1376
Јулијански календар1459
MCDLIX
Корејски календар3792
Мингуо-календар453 пред Р. Кина
民前453年
Нанакшахи−9
Тајландски сончев календар2001–2002
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
1585 или 1204 или 432
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
1586 или 1205 или 433

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6967 и 6968 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6209 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5219 и 5220 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2212.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1459 година се протега во 4095 и 4096, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4155 и 4156 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2002. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 863 и 864 исламска година.

Настани

уреди

Јануари - декември

уреди

Непозната дата

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Наводи

уреди
  1. The Oxford Illustrated History of Ireland. Foster, RF. Oxford University Press, Oxford. 1989

Надворешни врски

уреди