< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1400 (MCD) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1400 година од новата ера, 400. од вториот милениум, последна од XIV век и прва од 1400-тите.

1400 во разни календари
Грегоријански календар1400
MCD
Ab urbe condita2153
Ерменски календар849
ԹՎ ՊԽԹ
Асирски календар6150
Балиски календар1321–1322
Бенгалски календар807
Берберски календар2350
Будистички календар1944
Бурмански календар762
Византиски календар6908–6909
Кинески календар己卯(зем. зајак)
4096 или 4036
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
4097 или 4037
Коптски календар1116–1117
Етиопски календар1392–1393
Еврејски календар5160–5161
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1456–1457
 - Сачка ера1321–1322
 - Кали-југа4500–4501
Холоценски календар11400
Игбоански календар400–401
Ирански календар778–779
Исламски календар802–803
Јапонски календарОеј 7
(応永7年)
Јавански календар1314–1315
Јулијански календар1400
MCD
Корејски календар3733
Мингуо-календар512 пред Р. Кина
民前512年
Нанакшахи−68
Тајландски сончев календар1942–1943
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
1526 или 1145 или 373
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
1527 или 1146 или 374

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6908 и 6909 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6150 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5160 и 5161 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2153.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1400 година се протега во 4036 и 4037, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4096 и 4097 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1943. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 802 и 803 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди