< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1412 (MCDXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1412 година од новата ера, 412. од вториот милениум, 12. од XV век и трета од 1410-тите.

1412 во разни календари
Грегоријански календар1412
MCDXII
Ab urbe condita2165
Ерменски календар861
ԹՎ ՊԿԱ
Асирски календар6162
Балиски календар1333–1334
Бенгалски календар819
Берберски календар2362
Будистички календар1956
Бурмански календар774
Византиски календар6920–6921
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
4108 или 4048
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
4109 или 4049
Коптски календар1128–1129
Етиопски календар1404–1405
Еврејски календар5172–5173
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1468–1469
 - Сачка ера1333–1334
 - Кали-југа4512–4513
Холоценски календар11412
Игбоански календар412–413
Ирански календар790–791
Исламски календар814–815
Јапонски календарОеј 19
(応永19年)
Јавански календар1326–1327
Јулијански календар1412
MCDXII
Корејски календар3745
Мингуо-календар500 пред Р. Кина
民前500年
Нанакшахи−56
Тајландски сончев календар1954–1955
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
1538 или 1157 или 385
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
1539 или 1158 или 386

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6920 и 6921 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6162 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5172 и 5173 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2165.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1412 година се протега во 4048 и 4049, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4108 и 4109 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1955. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 814 и 815 исламска година.

Настани уреди

Јануари-декември уреди

Непознат датум уреди

  • Хуан II Кастилски го објавил Валјадолидскиот законик кој ги ограничил општествените права на Евреите. Помеѓу многуте ограничувања биле и принудата Евреите да носат различни алишта од другите и да им се забранат административните места.
  • Години по издавањето во XIV век, кинескиот воен офицер Џијао Ју од династијата Минг додал предговор на неговата класична книга за војување.

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди