< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1491 (MCDXCI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1491 година од новата ера, 491. од вториот милениум, 91. од XV век и втора од 1490-тите.

1491 во разни календари
Грегоријански календар1491
MCDXCI
Ab urbe condita2244
Ерменски календар940
ԹՎ ՋԽ
Асирски календар6241
Балиски календар1412–1413
Бенгалски календар898
Берберски календар2441
Будистички календар2035
Бурмански календар853
Византиски календар6999–7000
Кинески календар庚戌(мет. куче)
4187 или 4127
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
4188 или 4128
Коптски календар1207–1208
Етиопски календар1483–1484
Еврејски календар5251–5252
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1547–1548
 - Сачка ера1412–1413
 - Кали-југа4591–4592
Холоценски календар11491
Игбоански календар491–492
Ирански календар869–870
Исламски календар896–897
Јапонски календарЕнтоку 3
(延徳3年)
Јавански календар1408–1409
Јулијански календар1491
MCDXCI
Корејски календар3824
Мингуо-календар421 пред Р. Кина
民前421年
Нанакшахи23
Тајландски сончев календар2033–2034
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
1617 или 1236 или 464
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
1618 или 1237 или 465

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6999 и 7000 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6241 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5251 и 5252 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2244.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1491 година се протега во 4127 и 4128, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4187 и 4188 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2034. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 896 и 897 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди