< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1446 (MCDXLVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1446 година од новата ера, 446. од вториот милениум, 46. од XV век и седма од 1440-тите.

1446 во разни календари
Грегоријански календар1446
MCDXLVI
Ab urbe condita2199
Ерменски календар895
ԹՎ ՊՂԵ
Асирски календар6196
Балиски календар1367–1368
Бенгалски календар853
Берберски календар2396
Будистички календар1990
Бурмански календар808
Византиски календар6954–6955
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
4142 или 4082
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
4143 или 4083
Коптски календар1162–1163
Етиопски календар1438–1439
Еврејски календар5206–5207
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1502–1503
 - Сачка ера1367–1368
 - Кали-југа4546–4547
Холоценски календар11446
Игбоански календар446–447
Ирански календар824–825
Исламски календар849–850
Јапонски календарБунан 3
(文安3年)
Јавански календар1361–1362
Јулијански календар1446
MCDXLVI
Корејски календар3779
Мингуо-календар466 пред Р. Кина
民前466年
Нанакшахи−22
Тајландски сончев календар1988–1989
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
1572 или 1191 или 419
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
1573 или 1192 или 420

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6954 и 6955 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6196 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5206 и 5207 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2199.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1446 година се протега во 4082 и 4083, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4142 и 4143 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1989. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 849 и 850 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди