< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1506 (MDVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1506 година од новата ера, 506. од вториот милениум, 6. од XVI век и седма од 1500-тите.

1506 во разни календари
Грегоријански календар1506
MDVI
Ab urbe condita2259
Ерменски календар955
ԹՎ ՋԾԵ
Асирски календар6256
Балиски календар1427–1428
Бенгалски календар913
Берберски календар2456
Будистички календар2050
Бурмански календар868
Византиски календар7014–7015
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
4202 или 4142
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
4203 или 4143
Коптски календар1222–1223
Етиопски календар1498–1499
Еврејски календар5266–5267
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1562–1563
 - Сачка ера1427–1428
 - Кали-југа4606–4607
Холоценски календар11506
Игбоански календар506–507
Ирански календар884–885
Исламски календар911–912
Јапонски календарЕјшо 3
(永正3年)
Јавански календар1423–1424
Јулијански календар1506
MDVI
Корејски календар3839
Мингуо-календар406 пред Р. Кина
民前406年
Нанакшахи38
Тајландски сончев календар2048–2049
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
1632 или 1251 или 479
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
1633 или 1252 или 480

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7014 и 7015 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6256 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5266 и 5267 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2259.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1506 година се протега во 4142 и 4143, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4202 и 4203 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2049. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 911 и 912 исламска година.

Настани

уреди

јануари

уреди

февруари

уреди

март

уреди

април

уреди

јуни

уреди

јули

уреди

август

уреди

септември

уреди

октомври

уреди

ноември

уреди

декември

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди