< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1494 (MCDXCIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1494 година од новата ера, 494. од вториот милениум, 94. од XV век и петта од 1490-тите.

1494 во разни календари
Грегоријански календар1494
MCDXCIV
Ab urbe condita2247
Ерменски календар943
ԹՎ ՋԽԳ
Асирски календар6244
Балиски календар1415–1416
Бенгалски календар901
Берберски календар2444
Будистички календар2038
Бурмански календар856
Византиски календар7002–7003
Кинески календар癸丑(вод. вол)
4190 или 4130
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
4191 или 4131
Коптски календар1210–1211
Етиопски календар1486–1487
Еврејски календар5254–5255
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1550–1551
 - Сачка ера1415–1416
 - Кали-југа4594–4595
Холоценски календар11494
Игбоански календар494–495
Ирански календар872–873
Исламски календар899–900
Јапонски календарМејо 3
(明応3年)
Јавански календар1411–1412
Јулијански календар1494
MCDXCIV
Корејски календар3827
Мингуо-календар418 пред Р. Кина
民前418年
Нанакшахи26
Тајландски сончев календар2036–2037
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
1620 или 1239 или 467
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1621 или 1240 или 468

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7002 и 7003 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6244 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5254 и 5255 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2247.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1494 година се протега во 4130 и 4131, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4190 и 4191 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2037. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 899 и 900 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди