< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1457 (MCDLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1457 година од новата ера, 457. од вториот милениум, 57. од XV век и осма од 1450-тите.

1457 во разни календари
Грегоријански календар1457
MCDLVII
Ab urbe condita2210
Ерменски календар906
ԹՎ ՋԶ
Асирски календар6207
Балиски календар1378–1379
Бенгалски календар864
Берберски календар2407
Будистички календар2001
Бурмански календар819
Византиски календар6965–6966
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
4153 или 4093
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
4154 или 4094
Коптски календар1173–1174
Етиопски календар1449–1450
Еврејски календар5217–5218
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1513–1514
 - Сачка ера1378–1379
 - Кали-југа4557–4558
Холоценски календар11457
Игбоански календар457–458
Ирански календар835–836
Исламски календар861–862
Јапонски календарКошо 3 / Чороку 1
(長禄元年)
Јавански календар1372–1374
Јулијански календар1457
MCDLVII
Корејски календар3790
Мингуо-календар455 пред Р. Кина
民前455年
Нанакшахи−11
Тајландски сончев календар1999–2000
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
1583 или 1202 или 430
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
1584 или 1203 или 431

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6965 и 6966 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6207 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5217 и 5218 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2210.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1457 година се протега во 4093 и 4094, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4153 и 4154 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2000. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 861 и 862 исламска година.

Настани

уреди

Јануари - декември

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди