< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1444 (MCDXLIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1444 година од новата ера, 444. од вториот милениум, 44. од XV век и петта од 1440-тите.

1444 во разни календари
Грегоријански календар1444
MCDXLIV
Ab urbe condita2197
Ерменски календар893
ԹՎ ՊՂԳ
Асирски календар6194
Балиски календар1365–1366
Бенгалски календар851
Берберски календар2394
Будистички календар1988
Бурмански календар806
Византиски календар6952–6953
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
4140 или 4080
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
4141 или 4081
Коптски календар1160–1161
Етиопски календар1436–1437
Еврејски календар5204–5205
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1500–1501
 - Сачка ера1365–1366
 - Кали-југа4544–4545
Холоценски календар11444
Игбоански календар444–445
Ирански календар822–823
Исламски календар847–848
Јапонски календарКакицу 4 / Бунан 1
(文安元年)
Јавански календар1359–1360
Јулијански календар1444
MCDXLIV
Корејски календар3777
Мингуо-календар468 пред Р. Кина
民前468年
Нанакшахи−24
Тајландски сончев календар1986–1987
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
1570 или 1189 или 417
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1571 или 1190 или 418

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6952 и 6953 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6194 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5204 и 5205 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2197.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1444 година се протега во 4080 и 4081, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4140 и 4141 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1987. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 847 и 848 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди