< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1414 (MCDXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1414 година од новата ера, 414. од вториот милениум, 14. од XV век и петта од 1410-тите.

1414 во разни календари
Грегоријански календар1414
MCDXIV
Ab urbe condita2167
Ерменски календар863
ԹՎ ՊԿԳ
Асирски календар6164
Балиски календар1335–1336
Бенгалски календар821
Берберски календар2364
Будистички календар1958
Бурмански календар776
Византиски календар6922–6923
Кинески календар癸巳(вод. змија)
4110 или 4050
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
4111 или 4051
Коптски календар1130–1131
Етиопски календар1406–1407
Еврејски календар5174–5175
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1470–1471
 - Сачка ера1335–1336
 - Кали-југа4514–4515
Холоценски календар11414
Игбоански календар414–415
Ирански календар792–793
Исламски календар816–817
Јапонски календарОеј 21
(応永21年)
Јавански календар1328–1329
Јулијански календар1414
MCDXIV
Корејски календар3747
Мингуо-календар498 пред Р. Кина
民前498年
Нанакшахи−54
Тајландски сончев календар1956–1957
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
1540 или 1159 или 387
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
1541 или 1160 или 388

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6922 и 6923 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6164 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5174 и 5175 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2167.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1414 година се протега во 4050 и 4051, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4110 и 4111 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1957. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 816 и 817 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди