< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1439 (MCDXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1439 година од новата ера, 439. од вториот милениум, 39. од XV век и последна од 1430-тите.

1439 во разни календари
Грегоријански календар1439
MCDXXXIX
Ab urbe condita2192
Ерменски календар888
ԹՎ ՊՁԸ
Асирски календар6189
Балиски календар1360–1361
Бенгалски календар846
Берберски календар2389
Будистички календар1983
Бурмански календар801
Византиски календар6947–6948
Кинески календар戊午(зем. коњ)
4135 или 4075
    — до —
己未年 (зем. коза)
4136 или 4076
Коптски календар1155–1156
Етиопски календар1431–1432
Еврејски календар5199–5200
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1495–1496
 - Сачка ера1360–1361
 - Кали-југа4539–4540
Холоценски календар11439
Игбоански календар439–440
Ирански календар817–818
Исламски календар842–843
Јапонски календарЕјкјо 11
(永享11年)
Јавански календар1354–1355
Јулијански календар1439
MCDXXXIX
Корејски календар3772
Мингуо-календар473 пред Р. Кина
民前473年
Нанакшахи−29
Тајландски сончев календар1981–1982
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
1565 или 1184 или 412
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
1566 или 1185 или 413

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6947 и 6948 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6189 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5199 и 5200 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2192.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1439 година се протега во 4075 и 4076, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4135 и 4136 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1982. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 842 и 843 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди