< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1430 (MCDXXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1430 година од новата ера, 430. од вториот милениум, 30. од XV век и прва од 1430-тите.

1430 во разни календари
Грегоријански календар1430
MCDXXX
Ab urbe condita2183
Ерменски календар879
ԹՎ ՊՀԹ
Асирски календар6180
Балиски календар1351–1352
Бенгалски календар837
Берберски календар2380
Будистички календар1974
Бурмански календар792
Византиски календар6938–6939
Кинески календар己酉(зем. петел)
4126 или 4066
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
4127 или 4067
Коптски календар1146–1147
Етиопски календар1422–1423
Еврејски календар5190–5191
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1486–1487
 - Сачка ера1351–1352
 - Кали-југа4530–4531
Холоценски календар11430
Игбоански календар430–431
Ирански календар808–809
Исламски календар833–834
Јапонски календарЕјкјо 2
(永享2年)
Јавански календар1345–1346
Јулијански календар1430
MCDXXX
Корејски календар3763
Мингуо-календар482 пред Р. Кина
民前482年
Нанакшахи−38
Тајландски сончев календар1972–1973
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
1556 или 1175 или 403
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
1557 или 1176 или 404

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6938 и 6939 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6180 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5190 и 5191 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2183.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1430 година се протега во 4066 и 4067, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4126 и 4127 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1973. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 833 и 834 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди