< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1420 (MCDXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1420 година од новата ера, 420. од вториот милениум, 20. од XV век и прва од 1420-тите.

1420 во разни календари
Грегоријански календар1420
MCDXX
Ab urbe condita2173
Ерменски календар869
ԹՎ ՊԿԹ
Асирски календар6170
Балиски календар1341–1342
Бенгалски календар827
Берберски календар2370
Будистички календар1964
Бурмански календар782
Византиски календар6928–6929
Кинески календар己亥(зем. свиња)
4116 или 4056
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
4117 или 4057
Коптски календар1136–1137
Етиопски календар1412–1413
Еврејски календар5180–5181
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1476–1477
 - Сачка ера1341–1342
 - Кали-југа4520–4521
Холоценски календар11420
Игбоански календар420–421
Ирански календар798–799
Исламски календар822–823
Јапонски календарОеј 27
(応永27年)
Јавански календар1334–1335
Јулијански календар1420
MCDXX
Корејски календар3753
Мингуо-календар492 пред Р. Кина
民前492年
Нанакшахи−48
Тајландски сончев календар1962–1963
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
1546 или 1165 или 393
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1547 или 1166 или 394

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6928 и 6929 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6170 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5180 и 5181 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2173.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1420 година се протега во 4056 и 4057, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4116 и 4117 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1963. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 822 и 823 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди