< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1424 (MCDXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1424 година од новата ера, 424. од вториот милениум, 24. од XV век и петта од 1420-тите.

1424 во разни календари
Грегоријански календар1424
MCDXXIV
Ab urbe condita2177
Ерменски календар873
ԹՎ ՊՀԳ
Асирски календар6174
Балиски календар1345–1346
Бенгалски календар831
Берберски календар2374
Будистички календар1968
Бурмански календар786
Византиски календар6932–6933
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
4120 или 4060
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
4121 или 4061
Коптски календар1140–1141
Етиопски календар1416–1417
Еврејски календар5184–5185
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1480–1481
 - Сачка ера1345–1346
 - Кали-југа4524–4525
Холоценски календар11424
Игбоански календар424–425
Ирански календар802–803
Исламски календар827–828
Јапонски календарОеј 31
(応永31年)
Јавански календар1338–1339
Јулијански календар1424
MCDXXIV
Корејски календар3757
Мингуо-календар488 пред Р. Кина
民前488年
Нанакшахи−44
Тајландски сончев календар1966–1967
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
1550 или 1169 или 397
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1551 или 1170 или 398

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6932 и 6933 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6174 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5184 и 5185 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2177.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1424 година се протега во 4060 и 4061, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4120 и 4121 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1967. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 827 и 828 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди