< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1465 (MCDLXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1465 година од новата ера, 465. од вториот милениум, 65. од XV век и шеста од 1460-тите.

1465 во разни календари
Грегоријански календар1465
MCDLXV
Ab urbe condita2218
Ерменски календар914
ԹՎ ՋԺԴ
Асирски календар6215
Балиски календар1386–1387
Бенгалски календар872
Берберски календар2415
Будистички календар2009
Бурмански календар827
Византиски календар6973–6974
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
4161 или 4101
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
4162 или 4102
Коптски календар1181–1182
Етиопски календар1457–1458
Еврејски календар5225–5226
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1521–1522
 - Сачка ера1386–1387
 - Кали-југа4565–4566
Холоценски календар11465
Игбоански календар465–466
Ирански календар843–844
Исламски календар869–870
Јапонски календарКаншо 6
(寛正6年)
Јавански календар1381–1382
Јулијански календар1465
MCDLXV
Корејски календар3798
Мингуо-календар447 пред Р. Кина
民前447年
Нанакшахи−3
Тајландски сончев календар2007–2008
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
1591 или 1210 или 438
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
1592 или 1211 или 439

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6973 и 6974 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6215 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5225 и 5226 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2218.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1465 година се протега во 4101 и 4102, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4161 и 4162 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2008. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 869 и 870 исламска година.

Настани уреди

Јануари - декември уреди

Непозната дата уреди

  • Востание во мароканскиот град Фес доведува до соборување на владетелите на Мараниди и убиство на многу Евреи.
  • Масовните поплави во централната и јужната Кина ја мотивираат изградбата на стотици нови мостови.
  • Главниот олтар на црквата Свети Мартин во Колмар е завршен од страна на Каспар Исенман.
  • Марко II Цариградски станува Вселенски патријарх.

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди