< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1435 (MCDXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1435 година од новата ера, 435. од вториот милениум, 35. од XV век и шеста од 1430-тите.

1435 во разни календари
Грегоријански календар1435
MCDXXXV
Ab urbe condita2188
Ерменски календар884
ԹՎ ՊՁԴ
Асирски календар6185
Балиски календар1356–1357
Бенгалски календар842
Берберски календар2385
Будистички календар1979
Бурмански календар797
Византиски календар6943–6944
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
4131 или 4071
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
4132 или 4072
Коптски календар1151–1152
Етиопски календар1427–1428
Еврејски календар5195–5196
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1491–1492
 - Сачка ера1356–1357
 - Кали-југа4535–4536
Холоценски календар11435
Игбоански календар435–436
Ирански календар813–814
Исламски календар838–839
Јапонски календарЕјкјо 7
(永享7年)
Јавански календар1350–1351
Јулијански календар1435
MCDXXXV
Корејски календар3768
Мингуо-календар477 пред Р. Кина
民前477年
Нанакшахи−33
Тајландски сончев календар1977–1978
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1561 или 1180 или 408
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1562 или 1181 или 409

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6943 и 6944 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6185 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5195 и 5196 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2188.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1435 година се протега во 4071 и 4072, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4131 и 4132 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1978. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 838 и 839 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди