< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1443 (MCDXLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1443 година од новата ера, 443. од вториот милениум, 43. од XV век и четвртта од 1440-тите.

1443 во разни календари
Грегоријански календар1443
MCDXLIII
Ab urbe condita2196
Ерменски календар892
ԹՎ ՊՂԲ
Асирски календар6193
Балиски календар1364–1365
Бенгалски календар850
Берберски календар2393
Будистички календар1987
Бурмански календар805
Византиски календар6951–6952
Кинески календар壬戌(вод. куче)
4139 или 4079
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
4140 или 4080
Коптски календар1159–1160
Етиопски календар1435–1436
Еврејски календар5203–5204
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1499–1500
 - Сачка ера1364–1365
 - Кали-југа4543–4544
Холоценски календар11443
Игбоански календар443–444
Ирански календар821–822
Исламски календар846–847
Јапонски календарКакицу 3
(嘉吉3年)
Јавански календар1358–1359
Јулијански календар1443
MCDXLIII
Корејски календар3776
Мингуо-календар469 пред Р. Кина
民前469年
Нанакшахи−25
Тајландски сончев календар1985–1986
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
1569 или 1188 или 416
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
1570 или 1189 или 417

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6951 и 6952 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6193 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5203 и 5204 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2196.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1443 година се протега во 4079 и 4080, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4139 и 4140 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1986. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 846 и 847 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди