< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1449 (MCDXLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1449 година од новата ера, 449. од вториот милениум, 49. од XV век и последна од 1440-тите.

1449 во разни календари
Грегоријански календар1449
MCDXLIX
Ab urbe condita2202
Ерменски календар898
ԹՎ ՊՂԸ
Асирски календар6199
Балиски календар1370–1371
Бенгалски календар856
Берберски календар2399
Будистички календар1993
Бурмански календар811
Византиски календар6957–6958
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
4145 или 4085
    — до —
己巳年 (зем. змија)
4146 или 4086
Коптски календар1165–1166
Етиопски календар1441–1442
Еврејски календар5209–5210
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1505–1506
 - Сачка ера1370–1371
 - Кали-југа4549–4550
Холоценски календар11449
Игбоански календар449–450
Ирански календар827–828
Исламски календар852–853
Јапонски календарБунан 6 / Хотоку 1
(宝徳元年)
Јавански календар1364–1365
Јулијански календар1449
MCDXLIX
Корејски календар3782
Мингуо-календар463 пред Р. Кина
民前463年
Нанакшахи−19
Тајландски сончев календар1991–1992
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
1575 или 1194 или 422
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
1576 или 1195 или 423

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6957 и 6958 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6199 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5209 и 5210 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2202.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1449 година се протега во 4085 и 4086, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4145 и 4146 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1992. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 852 и 853 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди