< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1426 (MCDXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1426 година од новата ера, 426. од вториот милениум, 26. од XV век и седма од 1420-тите.

1426 во разни календари
Грегоријански календар1426
MCDXXVI
Ab urbe condita2179
Ерменски календар875
ԹՎ ՊՀԵ
Асирски календар6176
Балиски календар1347–1348
Бенгалски календар833
Берберски календар2376
Будистички календар1970
Бурмански календар788
Византиски календар6934–6935
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
4122 или 4062
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
4123 или 4063
Коптски календар1142–1143
Етиопски календар1418–1419
Еврејски календар5186–5187
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1482–1483
 - Сачка ера1347–1348
 - Кали-југа4526–4527
Холоценски календар11426
Игбоански календар426–427
Ирански календар804–805
Исламски календар829–830
Јапонски календарОеј 33
(応永33年)
Јавански календар1341–1342
Јулијански календар1426
MCDXXVI
Корејски календар3759
Мингуо-календар486 пред Р. Кина
民前486年
Нанакшахи−42
Тајландски сончев календар1968–1969
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1552 или 1171 или 399
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
1553 или 1172 или 400

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6934 и 6935 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6176 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5186 и 5187 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2179.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1426 година се протега во 4062 и 4063, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4122 и 4123 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1969. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 829 и 830 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди
  • Сер Пјеро ди Антонио да Винчи - татко на големиот ренесансен уметник и научник Леонардо да Винчи.

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди