< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1487 (MCDLXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1487 година од новата ера, 487. од вториот милениум, 87. од XV век и осма од 1480-тите.

1487 во разни календари
Грегоријански календар1487
MCDLXXXVII
Ab urbe condita2240
Ерменски календар936
ԹՎ ՋԼԶ
Асирски календар6237
Балиски календар1408–1409
Бенгалски календар894
Берберски календар2437
Будистички календар2031
Бурмански календар849
Византиски календар6995–6996
Кинески календар丙午(огн. коњ)
4183 или 4123
    — до —
丁未年 (огн. коза)
4184 или 4124
Коптски календар1203–1204
Етиопски календар1479–1480
Еврејски календар5247–5248
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1543–1544
 - Сачка ера1408–1409
 - Кали-југа4587–4588
Холоценски календар11487
Игбоански календар487–488
Ирански календар865–866
Исламски календар891–893
Јапонски календарБунмеј 19 / Чокјо 1
(長享元年)
Јавански календар1403–1404
Јулијански календар1487
MCDLXXXVII
Корејски календар3820
Мингуо-календар425 пред Р. Кина
民前425年
Нанакшахи19
Тајландски сончев календар2029–2030
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
1613 или 1232 или 460
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
1614 или 1233 или 461

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6995 и 6996 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6237 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5247 и 5248 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2240.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1487 година се протега во 4123 и 4124, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4183 и 4184 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2030. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 891 и 893 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди