< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1472 (MCDLXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1472 година од новата ера, 472. од вториот милениум, 72. од XV век и трета од 1470-тите.

1472 во разни календари
Грегоријански календар1472
MCDLXXII
Ab urbe condita2225
Ерменски календар921
ԹՎ ՋԻԱ
Асирски календар6222
Балиски календар1393–1394
Бенгалски календар879
Берберски календар2422
Будистички календар2016
Бурмански календар834
Византиски календар6980–6981
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
4168 или 4108
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
4169 или 4109
Коптски календар1188–1189
Етиопски календар1464–1465
Еврејски календар5232–5233
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1528–1529
 - Сачка ера1393–1394
 - Кали-југа4572–4573
Холоценски календар11472
Игбоански календар472–473
Ирански календар850–851
Исламски календар876–877
Јапонски календарБунмеј 4
(文明4年)
Јавански календар1388–1389
Јулијански календар1472
MCDLXXII
Корејски календар3805
Мингуо-календар440 пред Р. Кина
民前440年
Нанакшахи4
Тајландски сончев календар2014–2015
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
1598 или 1217 или 445
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
1599 или 1218 или 446

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6980 и 6981 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6222 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5232 и 5233 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2225.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1472 година се протега во 4108 и 4109, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4168 и 4169 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2015. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 876 и 877 исламска година.

Настани

уреди
  • Големиот ренесансен уметник и научник, Леонардо да Винчи бил примен во здружението на фирентинските уметници Св. Лука.

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди