< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1409 (MCDIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1409 година од новата ера, 409. од вториот милениум, 9. од XV век и последна од 1400-тите.

1409 во разни календари
Грегоријански календар1409
MCDIX
Ab urbe condita2162
Ерменски календар858
ԹՎ ՊԾԸ
Асирски календар6159
Балиски календар1330–1331
Бенгалски календар816
Берберски календар2359
Будистички календар1953
Бурмански календар771
Византиски календар6917–6918
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
4105 или 4045
    — до —
己丑年 (зем. вол)
4106 или 4046
Коптски календар1125–1126
Етиопски календар1401–1402
Еврејски календар5169–5170
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1465–1466
 - Сачка ера1330–1331
 - Кали-југа4509–4510
Холоценски календар11409
Игбоански календар409–410
Ирански календар787–788
Исламски календар811–812
Јапонски календарОеј 16
(応永16年)
Јавански календар1323–1324
Јулијански календар1409
MCDIX
Корејски календар3742
Мингуо-календар503 пред Р. Кина
民前503年
Нанакшахи−59
Тајландски сончев календар1951–1952
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
1535 или 1154 или 382
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
1536 или 1155 или 383

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6917 и 6918 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6159 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5169 и 5170 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2162.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1409 година се протега во 4045 и 4046, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4105 и 4106 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1952. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 811 и 812 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди