< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1477 (MCDLXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1477 година од новата ера, 477. од вториот милениум, 77. од XV век и осма од 1470-тите.

1477 во разни календари
Грегоријански календар1477
MCDLXXVII
Ab urbe condita2230
Ерменски календар926
ԹՎ ՋԻԶ
Асирски календар6227
Балиски календар1398–1399
Бенгалски календар884
Берберски календар2427
Будистички календар2021
Бурмански календар839
Византиски календар6985–6986
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
4173 или 4113
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
4174 или 4114
Коптски календар1193–1194
Етиопски календар1469–1470
Еврејски календар5237–5238
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1533–1534
 - Сачка ера1398–1399
 - Кали-југа4577–4578
Холоценски календар11477
Игбоански календар477–478
Ирански календар855–856
Исламски календар881–882
Јапонски календарБунмеј 9
(文明9年)
Јавански календар1393–1394
Јулијански календар1477
MCDLXXVII
Корејски календар3810
Мингуо-календар435 пред Р. Кина
民前435年
Нанакшахи9
Тајландски сончев календар2019–2020
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1603 или 1222 или 450
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
1604 или 1223 или 451

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6985 и 6986 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6227 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5237 и 5238 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2230.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1477 година се протега во 4113 и 4114, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4173 и 4174 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2020. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 881 и 882 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди