< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1413 (MCDXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1413 година од новата ера, 413. од вториот милениум, 13. од XV век и четвртта од 1410-тите.

1413 во разни календари
Грегоријански календар1413
MCDXIII
Ab urbe condita2166
Ерменски календар862
ԹՎ ՊԿԲ
Асирски календар6163
Балиски календар1334–1335
Бенгалски календар820
Берберски календар2363
Будистички календар1957
Бурмански календар775
Византиски календар6921–6922
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
4109 или 4049
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
4110 или 4050
Коптски календар1129–1130
Етиопски календар1405–1406
Еврејски календар5173–5174
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1469–1470
 - Сачка ера1334–1335
 - Кали-југа4513–4514
Холоценски календар11413
Игбоански календар413–414
Ирански календар791–792
Исламски календар815–816
Јапонски календарОеј 20
(応永20年)
Јавански календар1327–1328
Јулијански календар1413
MCDXIII
Корејски календар3746
Мингуо-календар499 пред Р. Кина
民前499年
Нанакшахи−55
Тајландски сончев календар1955–1956
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
1539 или 1158 или 386
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
1540 или 1159 или 387

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6921 и 6922 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6163 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5173 и 5174 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2166.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1413 година се протега во 4049 и 4050, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4109 и 4110 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1956. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 815 и 816 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди