< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1531 (MDXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1531 година од новата ера, 531. од вториот милениум, 31. од XVI век и втора од 1530-тите.

1531 во разни календари
Грегоријански календар1531
MDXXXI
Ab urbe condita2284
Ерменски календар980
ԹՎ ՋՁ
Асирски календар6281
Балиски календар1452–1453
Бенгалски календар938
Берберски календар2481
Будистички календар2075
Бурмански календар893
Византиски календар7039–7040
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
4227 или 4167
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
4228 или 4168
Коптски календар1247–1248
Етиопски календар1523–1524
Еврејски календар5291–5292
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1587–1588
 - Сачка ера1452–1453
 - Кали-југа4631–4632
Холоценски календар11531
Игбоански календар531–532
Ирански календар909–910
Исламски календар937–938
Јапонски календарКјоруку 4
(享禄4年)
Јавански календар1449–1450
Јулијански календар1531
MDXXXI
Корејски календар3864
Мингуо-календар381 пред Р. Кина
民前381年
Нанакшахи63
Тајландски сончев календар2073–2074
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
1657 или 1276 или 504
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
1658 или 1277 или 505

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7039 и 7040 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6281 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5291 и 5292 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2284.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1531 година се протега во 4167 и 4168, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4227 и 4228 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2074. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 937 и 938 исламска година.

Настани

уреди

јануари

уреди
  • 26 јануари - Лисабон го погоди катастрофален земјотрес при што загинаа околу 30.000 луѓе.

февруари

уреди

март

уреди

април

уреди

јуни

уреди

јули

уреди

август

уреди

септември

уреди

октомври

уреди

ноември

уреди

декември

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди