Балеарски Острови

Балеарските Острови или Балеари (шпански: Islas Baleares/Baleares; каталонски: Illes Balears/Balears) е автономна заедница на Шпанија која се наоѓа на островите во Средоземно Море. Архипелагот се состои од следните острови:

Балеарски Острови
Illes Balears
Islas Baleares
Автономна заедница
Flag of the Balearic IslandsCoat-of-arms of the Balearic Islands
Химна: Ла Балангуера
Местоположба на Балеарските Острови
Местоположба на Балеарските Острови
Координати: 39°30′N 3°00′E / 39.500° СГШ; 3.000° ИГД / 39.500; 3.000
ДржаваШпанија
Главен градПалма де Мајорка
Управа
 • ПретседателХосе Рамон Бауца (СП)
Површина
 • Вкупна4.992 км2 (1,927 ми2)
Ранг17-та (1,0% од земјата)
Население (2010)
 • Вкупно1.106.049
 • Густина220/км2 (570/ми2)
 • Ранг по нас.14-та (2,3% од земјата)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
ISO 3166-2IB
Повикувачки број+34 971
Службени јазицикаталонски и шпански
Парламент59 пратеници
Конгрес8 пратеници (од вкупно 350)
Сенат6 сенатори (од вкупно 264)
Мреж. местоОфицијален портал

Главен град е Палма де Мајорка (шп. Palma de Mallorca) кој се наоѓа на најголемиот остров, Малјорка. Службени јазици се каталонски и шпански.