Боро Андовмакедонски поет за деца.

Боро Андов
Роден/а5 мај 1920
Македонија Велес, Македонија
Починат/а30 јуни 1983
Македонија Скопје, Македонија
ЗанимањеПисател

Роден е во Велес на 5 мај 1920 година. Починал во Скопје на 30 јуни 1983 година. Завршил Правен факултет во Софија. Работел како адвокат. Член на ДПМ од 1977 година.

Објавени книги уреди

  • Пиши и бриши (1976),
  • Каранфили (1977),
  • Река на тркала (1980).[1]

Наводи уреди

  1. Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 23.