Тенеси Вилијамс (Колумбос, 26 март 1914 - 25 февруари 1983), американски драмски писател. Tој се смета за еден од трите водечки драмски писатели во американската драма од 20 век.[1]

Tennessee Williams
Tennessee Williams NYWTS.jpg
Тенеси Вилијамс на 54
Роден/аТенеси Вилијамс
март 26, 1911(1911-03-26)
Колумбус, САД
Починат/афевруари 25, 1983(1983-02-25) (воз. 71 г.)
New York City, New York, United States
ПочивалиштеBellefontaine and Calvary Cemeteries
ЈазикАнглиски јазик
Националност[Американец]]
Период19301983

Потпис

Голема популарност стекнал со современите лирски драми. Меѓу најпознатите негови дела се Трамвајот наречен желба и Мачка на вжештениот покрив.


НаводиУреди

  1. Harold Bloom, Tennessee Williams, Chelsea House Publishing.