Свети Николе

гратче/паланка во Македонија

Свети Николе — град во источниот дел на Република Македонија, во котлината Овче Поле и центар на Општина Свети Николе.

Свети Николе
Град
Центарот на Свети Николе
Центарот на Свети Николе
Знаме на Свети НиколеГрб на Свети Николе
Свети Николе is located in Македонија
Свети Николе
Свети Николе
Местоположба на Свети Николе во Македонија
Координати: 41°52′N 21°57′E / 41.867° СГШ; 21.950° ИГД / 41.867; 21.950Координати: 41°52′N 21°57′E / 41.867° СГШ; 21.950° ИГД / 41.867; 21.950
ДржаваРепублика Македонија
РегионИсточен Регион
ОпштинаОпштина Свети Николе
Управа
 • ГрадоначалникДејан Владев (ВМРО-ДПМНЕ)
Надм. вис.&10000000000000305000000305 м
Население (2002)
 • Вкупно13,746
Часовен појасUTC+1
 • Лете (ЛСВ)UTC+2 (UTC)
Повик. бр.+389 032
Рег. таб.SN
ПатронСвети Никола
Мреж. местоwww.svetinikole.gov.mk

ГеографијаУреди

Свети Николе се наоѓа во средишниот дел на областа Овче Поле и лежи на 305 метри надморска височина. Градот е оддалечен 28 километри северозападно од Штип, 34 километри североисточно од Велес и 40 километри јужно од Куманово. Низ Свети Николе поминува новоизградениот автопат ШтипСкопје пуштен во употреба во 2019 година.

Легенда за потеклото на името Свети НиколеУреди

 
Црквата „Св. Никола“ во Свети Николе
 
Саат-кулата во Свети Николе

Според некои постои една легенда поврзана за ова место: во Свети Николе постоеле околу 40 цркви. За време на турското владеење сите цркви биле уништени само најубава и единствена која останала е црквата „Св. Никола“ затоа и името на овој град е Свети Николе. Според објавената книга „Свети Николе — главната населба во Овчеполската Котлина“, името на населбата е поврзано не само со животот и делото на Чудотворецот Свети Никола, туку и пренесувањето на неговите мошти.

ИсторијаУреди

Историјатa на Свети Николе континуирано е населена од праисторијата до денес. Најстарите траги на живот во котлината се од периодот на неолитот, што е потврдено и со археолошки истражувања. Постојат индиции дека во Овче Поле бил центарот на Пеонската држава, чиј најголем град, воедно и седиште на пеонските кралеви, Билазора се наоѓал во Овче Поле, во месноста Градиште (с. Кнежје).

Најстари жители на овие краишта биле Пајонците, кои го населувале просторот меѓу реките Аксиј (Вардар) и Стримон (Струма).

Свети Николе, како централно место на поголемиот дел од Овче Поле, како населба датира уште од античкиот период. Првобитно населбата била сместена североисточно од денешната црква Свети Стефан. Поради мочурливото земјиште и нездравите услови за живот во крајот на 3 век п.н.е. населбата била диссместена на десната страна на Светиниколска Река, во месностите: Рудина, Свети Спас и денешно Рецко маало во градот. Најверојатно античкото име на населбата било Пробатон. Во 7 век таа го променила името во Овче Поле.

Средновековна историјаУреди

Во средновековните пишани извори, првпат, Овче Поле како населба (тврдина), и пошироко, Овчеполието како област, се споменува во 13 век. Во 1246 г. никејската војска, покрај другите места во Македонија, го зазела и Овче Поле.

 
Споменик на Свети Никола — патронот на градот

Во 1292 г. во населбата, која сè уште го носи името Овче Поле, била изградена црквата посветена на чудотворецот Свети Никола. За црквата е поврзана легендата за чудотворното излекување на Стефан Дечански,,... И на Овчем Полѣ свети Никола очи ѣму дарова въ црьквi ...".

Свети Николе се споменува и во даровницата на браќата Дејановци од 1378 г., со која се потврдуваат даровите на манастирот свети Пантелејмон во Света Гора.

Во пописните тапу дефтери на Ќустендилскиот санџак од 1570 г., Свети Николе е именувано со И-с-в-и Н-и-к-о-л-а. Во пописниот лист се регистрирани две маала — бузук, големо и кучук, мало маало, како и посебно село Свети Никола. Трите населби

броеле 317 семејства со околу 1.600 жители. Во шеесеттите години на 17 век, турскиот патописец Евлија Челебија на двапати престојувал во Свети Николе и во својот патопис зборува за две населби — Овче Поле и Килисали (населба покрај црква, црквино). За време на турското владеење населбата била со две имиња, Свети Никола за македонското христијанско население и Килисали за Турците.[1]

НаселениеУреди

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, Свети Николе (Клисели) било село со 1.900 жители, од кои 1.100 Македонци и 800 Турци.[2]

Во првиот организиран попис на СФР Југославија од 1948 година, во Светиниколскиот срез имало 29.634 жители, од кои 3.468 во градот Свети Николе, а 26.166 во селата во Овче Поле. Од етнички аспект, населението го сочинувале 22.834 (77 %) Македонци, 5.798 (19,5 %) Турци, 605 (2,04 %) Власи, 192 Роми, 112 Срби и 93 останати.[3]

Според пописот на населението од 2002 година, во градот имало 13.746 жители и спаѓал во групата на средни градови.[4] Етнички гледано, населението е составено од:[5]

Етнички групи[5]
Македонци
  
97,24 %
Власи
  
1,08 %
Турци
  
0,58 %
Роми
  
0,52 %
Срби
  
0,38 %
Бошњаци
  
0,01 %
други
  
4,32 %
народ вкупен број % од вкупното население
Македонци 13.367 97,24
Турци 80 0,58
Роми 72 0,52
Власи 149 1,08
Срби 52 0,38
Бошњаци 1 0,01
други 25 0,18
Јазик

Во градот се зборуваат следниве јазици[5]:

Јазици[5]
македонски
  
97,45 %
влашки
  
0,86 %
турски
  
0,58 %
ромски
  
0,51 %
српски
  
0,45 %
други
  
0,14 %
бошњачки
  
0,01 %
јазик вкупен број % од вкупното население
македонски 13.396 97,45
турски 80 0,58
ромски 70 0,51
влашки 118 0,86
српски 62 0,45
бошњачки 1 0,01
други 19 0,14
Вероисповед

Во Свети Николе се застапени следните религиски групи[5]:

Религија[5]
Православие
  
97,94 %
Ислам
  
1,15 %
други
  
0,87 %
Католицизам
  
0,04 %
религија вкупен број % од вкупното население
Православни 13.463 97,94
Муслимани 158 1,15
Католици 6 0,04
други 119 0,87

Низ годините ова било вкупното население и етничка припадност на населението во градот Свети Николе:

Население во минатото
ГодинаНас.±%
19483.468—    
19533.621+4.4%
19614.420+22.1%
19717.440+68.3%
ГодинаНас.±%
198110.829+45.6%
199112.975+19.8%
199413.292+2.4%
200213.746+3.4%
Години Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 3.468
1953 3.458 30 95 12 1 12 13 3.621
1961 4.227 0 63 53 77 4.420
1971 7.185 0 104 23 56 72 7.440
1981 10.499 1 67 87 44 85 46 10.829
1991 12.642 0 33 84 65 68 83 12.975
1994 12.987 0 68 43 113 57 24 13.292
2002 13.367 0 80 72 149 52 1 25 13.746

* Извор: Државен завод за статистика на Република Македонија (1948 — 2002), според податоци од официјалните пописи во соодветните години

СтопанствоУреди

До седумдесеттите години на 19 век, кога патот за Солун минувал преку Свети Николе, тоа било едно од значајните економски места од левата страна на реката Вардар. Пуштањето во сообраќај на вардарската железница во 1873 година неповолно се одразило на Свети Николе, а оваа промена уште повеќе се почуствувала во 1888 година кога вардарската железница е споена со моравската.

Денес населението претежно се занимава со земјоделство, а од индустријата застапени се:

Од прехранбената индустрија застапени се:

со што процесот на земјоделско производство целосно е заокружен.

Од земјоделските култури најзастапени се:

а од сточниот фонд:

 
Споменик во Свети Николе посветен на НОБ

ЛичностиУреди

Родени

ЗнаменитостиУреди

Цркви[7]

НаводиУреди

  1. http://svetinikole.gov.mk/informatsii/profil-na-opshtinata/istorijat/
  2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.232.
  3. http://pop-stat.mashke.org/yugoslavia-ethnic1948.htm
  4. Стојмилов, Александар; Апостоловска - Тошевска, Билјана (2016). Социоекономска географија на Република Македонија (PDF) (изд. II доп..). Скопје: Природно-математички факултет. стр. 91. ISBN 9989-668-50-7.
  5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 5,5 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 29 јули 2016.
  6. Кире Лазаров со аплаузи дочекан во родното Свети Николе[мртва врска]
  7. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  8. ЛИТУРГИЈА, РАКОПОЛАГАЊЕ ВО ЃАКОН И КАМЕН- ТЕМЕЛНИК ЗА ИЗГРАДБА НА НОВА ЦРКВА ВО СВЕТИ НИКОЛЕ
  9. Иницијатива за изградба на црква во Свети Николе посветена на св. Лидија Македонка

Надворешни врскиУреди