Спорт во Црна Гора

Најпопуларни спортови во Црна Гора се тимските спортови, како што се фудбалот, кошарката, ватерполо, одбојка и ракомет. Другите спортови се бокс, тенис, пливање, џудо, карате, атлетика, пинг-понг и шах.

Најпопуларниот спорт е фудбалот. Меѓу многуте големи играчи од Црна Гора се Дејан Савиќевиќ, Предраг Мијатовиќ, Мирко Вучиниќ или Стеван Јоветиќ. Црногорскиот национален фудбалски тим, основан во 2006 година, играл во плејофот за Евро 2012, што е најголем успех во историјата на националниот тим.

Ватерполото често се смета за национален спорт. Црногорскиот национален тим е еден од највисоко рангираните тимови во светот, освојувајќи златен медал на Европскиот шампионат за ватерполо во 2008 година во Малага, Шпанија, и освојувајќи го златниот медал во Светската лига за мажи во 2009 година, кое се одржало во црногорскиот главен град Подгорица. Црногорскиот тим ВК Приморац од Котор станал шампион на Европа во Евролига 2009 во Риека, Хрватска.

Црногорскиот национален кошаркарски тим е познат со добри остварувања и во минатото освоил многу медали како дел од Југославија. Во 2006 година, Кошаркарската федерација на Црна Гора, заедно со овој тим, самостојно се приклучиле кон Меѓународната кошаркарска федерација (ФИБА), по независноста на Црна Гора. Црна Гора досега учествувала на две европски првенства.

Меѓу женските спортови, Националниот ракометен тим е најуспешен, освојувајќи го Европското првенство во 2012 година и завршувајќи како второпласирани на Летните олимписки игри 2012. ЖРК Будуќност Подгорица на две пати ја освоил Лигата на шампионите.

Содржина

Национални натпревариУреди

Лиги и куповиУреди

Меѓу повеќето лиги и други национални натпреварувања и турнири во Црна Гора, најпопуларни се фудбалот, кошарката, ракометот, одбојката и ватерполо. Од независноста, црногорските клубови настапувале во составот на СФР Југославија, СР Југославија и Србија и Црна Гора. По 2006 година, црногорските спортски федерации основале свои национални лиги и купови.

Подолу се наоѓа список со сите лиги и купови во системот на црногорските национални натпреварувања.

Спорт Натпреварување
фудбал - мажи
Прва црногорска фудбалска лига
Втора црногорска фудбалска лига
Трета црногорска фудбалска лига
Куп на Црна Гора во фудбал
Црногорски регионален куп
фудбал - жени
Црногорска фудбалска лига (жени)
Куп на Црна Гора во фудбал (жени)
кошарка - мажи
Прва црногорска кошаркарска лига
Втора црногорска кошаркарска лига
Куп на Црна Гора во кошарка
кошарка - жени
Прва црногорска кошаркарска лига (жени)
Куп на Црна Гора во кошарка (жени)
ракомет - мажи
Прва црногорска ракометна лига
Втора црногорска ракометна лига
Куп на Црна Гора во ракомет
ракомет - жени
Прва црногорска ракометна лига (жени)
Куп на Црна Гора во ракомет (жени)
одбојка - мажи
Црногорска одбојкарска лига
Куп на Црна Гора во одбојка
одбојка - жени
Црногорска одбојкарска лига (жени)
Куп на Црна Гора во одбојка (жени)
Ватерполо
Прва црногорска ватерполска лига
Втора црногорска ватерполска лига
Куп на Црна Гора во ватерполо

Шампиони и куп победнициУреди

На крајот од секоја сезона, шампионите и победниците на Купот од црногорските национални натпревари играат на европски натпревари. Многу од нив имаат важни улоги во еврокуповите, особено во кошарката, женскиот ракомет, ватерполото и одбојката.

За време на својата историја, црногорските клубови освојувале титули во југословенските шампионати, а особено успешни биле клубовите како КК Будуќност Подгорица, ЖРК Будуќност Подгорица, РК Ловчен и ПВК Јадран.

Подолу се наведени списоците на шампиони и титули на победниците од црногорските клубови во секој тимски спорт. Исто така се вклучени и титули од југословенските лиги.

ФудбалУреди

МажиУреди

Најуспешен клуб на домашните црногорски фудбалски натпревари е ФК Рудар Плевља, со две шампионски титули и четири првенства. Историски гледано, најуспешните клубови, а денес најпопуларни се ФК Будуќност Подгорица и ФК Сутјеска Никшиќ, кои биле членови на Југословенската прва лига.

Клуб Шампион Шампионска година Победник во купот Шампионска година
ФК Рудар Плевља
2
2009–10, 2014–15
4
2006–07, 2009–10, 2010–11, 2015–16
ФК Будуќност Подгорица
2
2007–08, 2011–12
1
2012–13
ФК Могрен Будва
2
2008–09, 2010–11
1
2007–08
ФК Сутјеска Никшиќ
2
2012–13, 2013–14
-
ФК Младост Подгорица
1
2015–16
1
2014–15
ФК Зета Голубовци
1
2006–07
-
ФК Ловчен Цетиње
-
1
2013–14
OФК Петровац
-
1
2008–09
ФК Челик Никшиќ
-
1
2011–12
ЖениУреди

Женскиот фудбал е најмладиот од сите тимови во Црна Гора. Првиот национален натпревар се одржал во 2008 година, а до сега најуспешниот Клуб е ЖФК Економист Никшиќ со пет шампионски трофеи и една титула на Купот.

Клуб Шампион Шампионска година Победник во купот Шампионска година
ЖФК Економист Никшиќ
5
2010–11, 2011–12, 2012–13, 2013–14, 2014–15
1
2015–16
ЖФК Палма Подгорица
2
2008–09, 2009–10
-
ЖФК Брезница Плевља
1
2015–16
-

КошаркаУреди

МажиУреди

Меѓу црногорските кошаркарски клубови, забележителни успеси имаа КК Будуќност Подгорица, кој има бројни шампионски титули Југославија и Црна Гора, со неколку успешни сезони во ФИБА и УЛЕБ Евролига. КК Будуќност ги освоил сите шампионски титули во независна Црна Гора и три титули во поранешна Југославија. КК Сутјеска Никшиќ освоила еден трофеј на Купот, а сите други биле освоени од КК Будуќност.

Клуб Шампион Шампионска година Победник во купот Шампионска година
KK Будуќност Подгорица
13
1998–99, 1999–00, 2000–01, 2006–07, 2007–08, 2008–09, 2009–10, 2010–11, 2011–12, 2012–13, 2013–14, 2014–15, 2015–16
12
1995–96, 1997–98, 2000–01, 2006–07, 2007–08, 2008–09, 2009–10, 2010–11, 2011–12, 2013–14, 2014–15, 2015–16
KK Сутјеска Никшиќ
-
1
2012–13
ЖениУреди

Најуспешен женски кошаркарски клуб е ЖКК Будуќност Подгорица, кој е единствениот црногорски тим со шампионски титули од Југословенската лига. Освен Будуќност, забележителни успеси има ЖКК Единство Бијело Поље.

Клуб Шампион Шампионска година Победник во купот Шампионска година
ЖKK Будуќност Подгорица
9
2000–01, 2001–02, 2006–07, 2007–08, 2011–12, 2012–13, 2013–14, 2014–15, 2015–16
8
2006–07, 2007–08, 2010–11, 2011–12, 2012–13, 2013–14, 2014–15, 2015–16
ЖKK Единство Бијело Поље
3
2008–09, 2009–10, 2010–11
2
2008–09, 2009–10

РакометУреди

МажиУреди

Со најмногу титули во домашните натпревари, но со трофеи и од Југословенската лига и Куп е РК Ловчен Цетиње како најуспешниот црногорски машки ракометен клуб. Освен Ловчен, шест други клубови освоиле национални трофеи од 2006 година.

Клуб Шампион Шампионска година Победник во купот Шампионска година
РК Ловчен Цетиње
7
1999–00, 2000–01, 2006–07, 2011–12, 2012–13, 2013–14, 2014–15
9
2001–02, 2002–03, 2008–09, 2009–10, 2010–11, 2011–12, 2012–13, 2013–14, 2014–15
РК Будуќност Подгорица
2
2008–09, 2009–10
-
РК Беране
1
2007–08
1
2006–07
РК Будванска Ривиера Будва
1
2015–16
-
РК Мојковац
1
2010–11
-
РК Сутјеска Никшиќ -
1
2007–08
РК Бока Тиват -
1
2015–16
ЖениУреди

Најтрофејниот и најуспешен црногорски клуб е ЖРК Будуќност Подгорица. Тоа е еден од двата клуба од Црна Гора, кои освоиле европска шампионска лига и единствениот клуб кој ги освоил сите титули во црногорскиот женски ракомет. ЖРК Будуќност е најуспешен клуб во СФР Југославија, СР Југославија и Црна Гора.

Клуб Шампион Шампионска година Победник во купот Шампионска година
ЖРК Будуќност Подгорица
28
1984–85, 1988–89, 1989–90, 1991–92, 1992–93, 1993–1994, 1994–95, 1995–96, 1996–97, 1997–98, 1998–99, 1999–00, 2000–01, 2001–02, 2002–03, 2003–04, 2004–05, 2005–06, 2006–07, 2007–08, 2008–09, 2009–10, 2010–11, 2011–12, 2012–13, 2013–14, 2014–15, 2015–16
21
1983–84, 1988–89, 1994–95, 1995–96, 1996–97, 1997–98, 1999–00, 2000–01, 2001–02, 2004–05, 2005–06, 2006–07, 2007–08, 2008–09, 2009–10, 2010–11, 2011–12, 2012–13, 2013–14, 2014–15, 2015–16

ОдбојкаУреди

МажиУреди

Традиционално, OK Будванска Ривиера Будва и OK Будуќност Подгорица се двата најуспешни црногорски одбојкарски клубови. Од 2006 година, и на црногорските натпреварувања доминират два тима, но мнозинството од трофеите ги освоиле Будванска Ривиера.

Клуб Шампион Шампионска година Победник во купот Шампионска година
OK Будванска Ривиера Будва
9
2000–01, 2008–09, 2009–10, 2010–11, 2011–12, 2012–13, 2013–14, 2014–15, 2015–16
9
2000–01, 2001–02, 2009–10, 2010–11, 2011–12, 2012–13, 2013–14, 2014–15, 2015–16
OK Будуќност Подгорица
5
2001–02, 2004–05, 2005–06, 2006–07, 2007–08
4
1999–00, 2006–07, 2007–08, 2008–09
ЖениУреди

Меѓу црногорските женски одбојкарски клубови, 4 освоиле барем еден национален трофеј. Најуспешен Клуб е ЖК Лука Бар, кој бил единствениот црногорски клуб кој во минатото учествувал на југословенските елитни натпревари.

Клуб Шампион Шампионска година Победник во купот Шампионска година
ЖOK Лука Бар
7
2006–07, 2007–08, 2008–09, 2012–13, 2013–14, 2014–15, 2015–16
6
2006–07, 2010–11, 2011–12, 2012–13, 2013–14, 2014–15
ЖOK Галеб Бар
2
2009–10, 2010–11
2
2009–10, 2015–16
ЖOK Будуќност Подгорица
1
2011–12
-
AOK Рудар Плевља
-
2
2007–08, 2008–09

ВатерполоУреди

За време на СФР Југославија, првите национални титули што ги освоиле црногорските клубови биле во ватерполо. Во историјата постојат три исклучително успешни ватерполо клубови од Црна Гора - ПВК Јадран Херцег Нови, [[ВК Приморец Котор] и ВК Будва. Сите клубови се носители на двете национални трофеи - од Југославија и од црногорски натпревари. Освен тоа, ВК Приморац бил и шампион на Европа.

Клуб Шампион Шампионска година Победник во купот Шампионска година
ПВК Јадран Херцег Нови
12
1957–58, 1958–59, 2002–03, 2003–04, 2004–05, 2005–06, 2008–09, 2009–10, 2011–12, 2013–14, 2014–15, 2015–16
10
2003–04, 2004–05, 2005–06, 2006–07, 2007–08, 2011–12, 2012–13, 2013–14, 2014–15, 2015–16
ВК Приморац Котор
3
1985–86, 2006–07, 2007–08
3
1985–86, 2002–03, 2009–10
ВК Будва
3
1993–94, 2010–11, 2012–13
2
2008–09, 2010–11

Главни ривалства и дербиУреди

ФудбалУреди

Во секој спорт, постои едно големо ривалство во Црна Гора. Најпознато е фудбалското ривалство меѓу ФК Будуќност Подгорица и ФК Сутјеска Никшиќ, познато како црногорско дерби.

Друго традиционално фудбалско ривалство е помеѓу ФК Будуќност и ФК Ловчен Цетиње.

Во периодот 2000-2009 година постоел огромен интерес за ривалство во Подгорица помеѓу ФК Будуќност и ФК Зета, а во периодот 2008-2014 година имало уште едно важно локално дерби во топ-ниво натпревар помеѓу тимови од Никшиќ - ФК Сутјеска и ФК Челик Никшиќ.

Од 2006 година, меѓу важните дерби натпревари е ФК Будуќност - ФК Рудар Плевља.

Други спортовиУреди

Денес, главното дерби во кошарката е помеѓу КК Будуќност Подгорица и КК Сутјеска Никшиќ. Во текот на 90-тите, црногорското дерби на кошарка било помеѓу КК Будуќност и КК Ловчен Цетиње.

Ракометното дерби во Црна Гора е помеѓу РК Ловчен Цетиње и РК Беране. Во периодот 2008-2010 година главното ривалство било помеѓу РК Ловчен и РК Будуќност Подгорица.

Од 90-тите, ОК Будуќност Подгорица и ОК Будванска Ривиера Будва го играат црногорското дерби во одбојка. На почетокот на новиот век (2001), на дербито во Подгорица било забележано највисокото севкупно присуство во Југословенската одбојкарска лига (7.500).

Вечното црногорското ватерполо дерби е помеѓу ВК Приморец Котор и ПВК Јадран Херцег Нови.

Регионални натпреварувањаУреди

На почетокот на 21 век, на територијата на поранешна Југославија започнал процесот на основање на регионални спортски лиги. Црногорските клубови биле меѓу основачите на сите регионалните натпреварувања, а денес тие учествуваат во АБА лигата, WABA лига, СЕХА лига, Женска регионална ракометна лига и Јадранска ватерполо-лига.

Исклучок е Балканскиот куп во фудбал, регионален турнир кој се одржувал порано - помеѓу 1960-тите и 90-тите години. Подолу е листа на настапи на сите црногорски клубови во регионалните спортски натпревари.

Балкански купУреди

Балканскиот куп е поранешно регионално фудбалско натпреварување (1960-1994) во кое учествувале црногорски клубови како претставници на СФР Југославија. Тимовите од Црна Гора, кои настапувале на Балканскиот куп, биле ФК Будуќност Подгорица и ФК Сутјеска Никшиќ. Најголем успех направила Будуќност Подгорица, која играла во финалето во 1991 година, откако го елиминирала Галатасарај.

Подолу е листа на учество на црногорски клубови на Балканскиот куп.

Сезона Фаза Екипа 1 Екипа 2 Натпревар 1 Натпревар 2
1972–73
Група A
  Елбасани ФК Сутјеска Никшиќ
1:0
0:1
ФК Сутјеска Никшиќ   Аса Тагру Муреш
1:0
0:3
1976–77
Група B
  Панатинаикос ФК Будуќност Подгорица
2:2
2:1
  Влазнија ФК Будуќност Подгорица
1:1
0:2
1990–91
Четвртфинале
  Тирана ФК Будуќност Подгорица
0:0
1:2
Полуфинале
ФК Будуќност Подгорица   Галатасарај
0:0
1:1
Финале
ФК Будуќност Подгорица   Интер Сибињ
0:0
0:1

АБА лигаУреди

Денес, Јадранската кошаркарска лига е една од најсилните во Европа. Во 2001 година, еден од основачите била и црногорската страна предводена од КК Будуќност Подгорица, која е меѓу најуспешните членови на натпреварувањето. Освен Будуќност, во АБА лигата имаат учествувано уште три клубови од Црна Гора - Ловчен Цетиње, КК Сутјеска Никшиќ и КК Морнар Бар. КК Будуќност играл четири пати во полуфиналето на плејофот АБА лига, што е најзначајниот успех на црногорските клубови во тоа натпреварување до сега. Подолу е листа на учества на црногорски клубови за секоја сезона на АБА лигата.

Сезона Клуб Место G Победи Порази Забелешка
2001–02 КК Будуќност Подгорица
9
22
9
13
2003–04 КК Будуќност Подгорица
5
26
16
10
КК Ловчен Цетиње
14
26
5
21
2004–05 КК Будуќност Подгорица
14
30
9
21
2006–07 КК Будуќност Подгорица
5
26
16
10
2007–08 КК Будуќност Подгорица
6
26
15
11
Плеј-оф: Четвртфинале
2008–09 КК Будуќност Подгорица
6
26
15
11
2009–10 КК Будуќност Подгорица
5
26
15
11
2010–11 КК Будуќност Подгорица
4
26
15
11
Фајнал-фор: Полуфинале
2011–12 КК Будуќност Подгорица
4
26
18
8
Фајнал-фор: Полуфинале
2012–13 КК Будуќност Подгорица
5
26
16
10
2013–14 КК Будуќност Подгорица
5
26
15
11
2014–15 КК Будуќност Подгорица
2
26
19
7
Плеј-оф: Полуфинале
2015–16 КК Будуќност Подгорица
1
26
23
3
Плеј-оф: Полуфинале
КК Сутјеска Никшиќ
13
26
9
17
2016–17 КК Будуќност Подгорица
КК Морнар Бар

АБА лига за жениУреди

Женската јадранска кошаркарска лига, или ВАБА е основана во 2001 година, а црногорските клубови се дел од неа од 2004 година. Најуспешните црногорски претставници во лигата се ЖКК Будуќност Подгорица и ЖКК Единство Бијело Поље. Додека ЖКК Будуќност освоила шампионска титула (2015-16), ЖКК Единство завршил една сезона како финалист во плејофот.

Подолу е листа на учества на црногорски клубови по секоја сезона на ВАБА лигата.

Сезона Клуб Место G Победи Порази Белешка
2004–05 ЖКК Будуќност Подгорица
8
18
3
15
2005–06 ЖКК Будуќност Подгорица
8
18
4
14
ЖКК Приморје Херцег Нови
9
18
4
14
2006–07 ЖКК Будуќност Подгорица
6
20
9
11
ЖКК Јединство Бијело Поље
7
20
7
13
ЖКК Приморје Херцег Нови
10
20
5
15
2007–08 ЖКК Будуќност Подгорица
2
18
15
3
Фајнал-фор: Полуфинале
ЖКК Јединство Бијело Поље
6
18
6
12
2008–09 ЖКК Јединство Бијело Поље
2
16
12
4
Фајнал-фор: Finals
ЖКК Будуќност Подгорица
7
16
5
11
2009–10 ЖКК Јединство Бијело Поље
6
18
8
10
2010–11 ЖКК Јединство Бијело Поље
5
22
14
8
2011–12 ЖКК Будуќност Подгорица
8
18
7
11
2013–14 ЖКК Будуќност Подгорица
8
10
5
5
Фајнал-фор: Полуфинале
2014–15 ЖКК Будуќност Подгорица
3
10
8
2
Фајнал-фор: Полуфинале
2015–16 ЖКК Будуќност Подгорица
1
18
17
1
Шампиони
2016–17 ЖКК Будуќност Подгорица
ЖКК Никшиќ

СЕХА лигаУреди

Лигата на Југоисточна Европа за ракометни асоцијации или СЕХА лига е основана во 2011 година, а црногорските клубови биле дел од неа од првата сезона. Најуспешен црногорски претставник во регионалната лига е РК Ловчен.

Подолу е листа на учества на црногорски клубови по секоја сезона на СЕХА лигата.

Сезона Клуб Место G Победи Нерешени Порази
2011–12 РК Ловчен Цетиње
6
21
12
0
9
РК Сутјеска Никшиќ
10
21
3
1
17
2012–13 РК Ловчен Цетиње
6
18
9
2
7
2013–14 РК Ловчен Цетиње
9
18
3
2
13

ВРХ лигаУреди

Женската регионална ракометна лига (WRHL) била основана во 2009 година, а црногорските клубови учествуваат од почетокот на натпреварувањето. Како еден од најсилните европски клубови, [[ЖРК Будуќност Подгорица]) доминира во историјата на турнирот, честопати играјќи сезони без никаков пораз. ЖРК Будуќност освоил пет титули во текот на шест сезони на WRHL.

Подолу е листа на учества на црногорски клубови за секоја сезона на ВРХ лига.

Сезона Клуб Место G Победи Нерешени Порази Белешки
2008–09 ЖРК Будуќност Подгорица
2
10
7
0
3
2009–10 ЖРК Будуќност Подгорица
1
12
9
1
2
‘‘Шампиони’’’
ЖРК Бисери Плевља
6
10
1
0
9
2010–11 ЖРК Будуќност Подгорица
1
14
13
0
1
‘‘Шампиони’’’
ЖРК Бисери Плевља
6
12
3
0
9
2011–12 ЖРК Будуќност Подгорица
1
14
14
0
0
‘‘Шампиони’’’
ЖРК Бисери Плевља
7
12
0
0
12
2012–13 ЖРК Будуќност Подгорица
1
16
13
1
2
‘‘Шампиони’’’
ЖРК Бисери Плевља
8
14
1
0
13
2013–14 ЖРК Будуќност Подгорица
1
10
9
1
0
‘‘Шампиони’’’
ЖРК Даниловград
6
10
0
0
10

Јадранска ватерполо лигаУреди

Клубовите од Црна Гора биле меѓу основачите на Јадранската ватерполо лига, која е формирана во 2008 година. Од својата прва сезона, црногорските екипи се меѓу најуспешните учесници на регионалниот натпревар, а ПВК Јадран Херцег Нови освоил две титули. Други клубови од Црна Гора кои учествувале во Јадранската лига се ВК Приморац Котор, ВК Будва и ВК Катаро Котор.

Подолу е листа на учество на црногорски клубови по секоја сезона со учество во Јадранската лига.

Сезона Клуб Место G Победи Нерешени Порази Белешки
2008–09 ПВК Јадран Херцег Нови
2
22
18
2
2
ВК Приморац Котор
3
22
18
0
4
ВК Будва
5
22
13
1
8
2009–10 ПВК Јадран Херцег Нови
1
26
21
2
3
‘‘Шампиони’’’
ВК Приморац Котор
3
25
19
0
6
Фајнал-фор: Полуфинале
ВК Будва
5
24
16
3
5
ВК Катаро Котор
6
24
12
3
9
2010–11 ПВК Јадран Херцег Нови
1
17
12
2
3
‘‘Шампиони’’’
ВК Будва
5
16
10
1
5
Плеј-оф: Четвртфинале
ВК Приморац Котор
6
17
10
0
7
Плеј-оф: Четвртфинале
ВК Катаро Котор
11
12
2
1
9
2011–12 ПВК Јадран Херцег Нови
5
17
8
2
7
ВК Будва
6
18
10
0
8
ВК Приморац Котор
10
18
5
1
12
2012–13 ВК Будва
4
23
14
2
7
Фајнал-фор: Полуфинале
ПВК Јадран Херцег Нови
8
22
8
1
13
ВК Приморац Котор
9
22
7
3
12
2013–14 ПВК Јадран Херцег Нови
4
23
15
0
8
Фајнал-фор: Полуфинале
ВК Будва
6
22
12
1
9
ВК Приморац Котор
7
22
8
2
12
2014–15 ПВК Јадран Херцег Нови
5
20
9
3
8
ВК Будва
11
20
9
3
8
ВК Приморац Котор
13
18
3
2
13
2015–16 ПВК Јадран Херцег Нови (A1 LEAGUE)
3
19
14
0
5
Фајнал-фор: Полуфинале
ВК Будва (А2 лига)
2
12
8
1
3
Promotion to A1
ВК Приморац Котор (А2 лига)
4
12
4
3
5
ВК Катаро Котор (А2 лига)
6
12
2
3
7

Европски натпреварувањаУреди

Во текот на секоја сезона, црногорските клубови во секој тимски спорт учествуваат на европските натпреварувања. Најуспешни се екипите на женскиот ракомет и машките ватерполо екипи, кои освоиле титули во Европа. Освен тоа црногорските екипи настапуваат на европски натпревари во фудбал (мажи, жени), ракомет, кошарка (мажи, жени), одбојка (мажи, жени) и слични спортови.

Значајни резултатиУреди

Меѓу значајните резултати и успеси на црногорските клубови во европските натпревари се следните сезони.

Сезона Спорт Натпреварување Црногорска екипа Резултат
1984–85
Ракомет ЕХФ куп ЖРК Будуќност Подгорица
Победници
1985–86
Ракомет ЕХФ куп ЖРК Будуќност Подгорица
Полуфинале
1986–87
Ватерполо ЛЕН куп ВК Приморац Котор
Полуфинале
1986–87
Ракомет ЕХФ куп ЖРК Будуќност Подгорица
Победници
1996–97
Ватерполо ЛЕН куп ВК Будва
Полуфинале
1997–98
Ракомет ЕХФ куп ЖРК Будуќност Подгорица
Полуфинале
1998–99
Кошарка ФИБА Сапорта куп КК Будуќност Подгорица
Полуфинале
1998–99
Ракомет ЕХФ Челенџ куп РК Ловчен Цетиње
Четвртфинале
1998–99
Ракомет ЕХФ куп ЖРК Будуќност Подгорица
Полуфинале
1999–00
Кошарка Евролига КК Будуќност Подгорица
Фаза 16
1999–00
Ракомет ЕХФ куп РК Ловчен Цетиње
Четвртфинале
1999–00
Ракомет ЕХФ куп ЖРК Будуќност Подгорица
Полуфинале
2000–01
Кошарка Евролига КК Будуќност Подгорица
Фаза 16
2000–01
Ракомет ЕХФ куп РК Ловчен Цетиње
Четвртфинале
2000–01
Ракомет ЕХФ куп ЖРК Будуќност Подгорица
Полуфинале
2001–02
Ватерполо ЛЕН ЕХФ куп ПВК Јадран Херцег Нови
Полуфинале
2001–02
Ракомет ЕХФ куп ЖРК Будуќност Подгорица
Полуфинале
2003–04
Ватерполо Лига на шампиони во ватерполо ПВК Јадран Херцег Нови
Финале
2005–06
Ракомет ЕХФ куп ЖРК Будуќност Подгорица
Победници
2006–07
Ракомет Челенџ куп РК Ловчен Цетиње
Четвртфинале
2006–07
Ватерполо ЛЕН Евро куп ВК Будва
Полуфинале
2007–08
Одбојка ЦЕВ куп OK Будванска Ривиера Будва
Полуфинале
2007–08
Ватерполо ЛЕН Евро куп ВК Будва
Полуфинале
2008–09
Ватерполо Лига на шампиони во ватерполо ВК Приморац Котор
Победници
2008–09
Ракомет Челенџ куп РК Будуќност Подгорица
Четвртфинале
2009–10
Ватерполо Лига на шампиони во ватерполо ВК Приморац Котор
Финале
2009–10
Ватерполо ЛЕН Евро куп ВК Катаро Котор
Победници
2009–10
Ракомет ЕХФ куп ЖРК Будуќност Подгорица
Победници
2010–11
Ракомет ЕХФ куп ЖРК Будуќност Подгорица
Полуфинале
2010–11
Ватерполо Лига на шампиони во ватерполо ВК Будва
Полуфинале
2010–11
Одбојка ЦЕВ Шампионска лига OK Будванска Ривиера Будва
Четвртфинале
2011–12
Кошарка Еврокуп КК Будуќност Подгорица
Четвртфинале
2011–12
Ракомет ЕХФ куп ЖРК Будуќност Подгорица
Победници
2012–13
Фудбал УЕФА Лига Европа ФК Зета Голубовци
Плеј-оф фаза
2012–13
Кошарка Еврокуп КК Будуќност Подгорица
Четвртфинале
2013–14
Ракомет ЕХФ куп ЖРК Будуќност Подгорица
Финале
2013–14
Одбојка ЦЕВ Шампионска лига OK Будванска Ривиера Будва
Четвртфинале
2014–15
Ракомет ЕХФ куп ЖРК Будуќност Подгорица
Победници
2015–16
Ракомет ЕХФ куп ЖРК Будуќност Подгорица
Полуфинале

УЕФА натпреврувањаУреди

Машка конкуренцијаУреди

За време на својата историја, црногорските фудбалски клубови учествувале на три различни натпреврувања во организација на УЕФА - Лигата на шампионите, Лигата на Европа на УЕФА (порано Купот на УЕФА) и Купот Интертото.

Шампионите на Црна Гора никогаш не играле во групната фаза на Лигата на шампионите, а најуспешни во квалификациите се покажала ФК Зета Голубовци во сезоната 2007-08.

Најдобар резултат во Лигата на Европа на УЕФА остварила ФК Зета кој играла во плејофот, и ФК Младост Подгорица и ФК Будуќност, кои стигнале до 3. коло. Најуспешен во Интертото купот бил Фудбалскиот клуб Будуќност Подгорица.

Женска конкуренцијаУреди

Од сезоната 2012-13, шампионот на Црногорската женска фудбалска лига учествува во Лигата на шампионите на УЕФА. Во периодот 2012-2015 година, единствениот црногорски претставник бил ЖФК Економист. Во сезоната 2016-17, за прв пат Црна Гора била застапувана во Лигата на шампионите од ЖФК Брезница.

ФИБА натпреврувањаУреди

Машка конкуренцијаУреди

Клубовите од Црна Гора настапуваат на европските кошаркарски натпреврувања од 1980-тите. До 2006 година тие ја претставувале СФР Југославија и СР Југославија. Речиси сите европски сезони од страна на црногорските клубови се претставени од КК Будуќност. Исклучоци се едносезонските учества на КК Ловчен и КК Морнар.

Најуспешниот период бил крајот на 1990-тите и почетокот на новиот век. Во тоа време, КК Будуќност настапувал во завршните фази на Евролигата. Во тој период, Будуќност честопати се натпреврувал против најголемите европски кошаркарски тимови како Барселона, Реал Мадрид, ЦСКА Москва, Панатинаикос, Олимпијакос, Макаби Тел Авив.

Женска конкуренцијаУреди

Женските кошаркарски клубови од Црна Гора учествуваат на натпреврувањата организирани од ФИБА од почетокот на векот. Клубовите што настапиле во Европските првенства до денес се ЖКК Будуќност Подгорица и ЖКК Јединство Бијело Поље.

ЕХФ натпреврувањаУреди

Машка конкуренцијаУреди

Црногорските машки ракометни клубови учествуваат на ЕХФ натпреврувањата од сезоната 1995/96.

Првиот тим што некогаш се натпреварувал на европските куп е РК Морнар Бар, а најуспешниот црногорски претставник на европските натпреварувања е Ловчен Цетиње. Другите црногорски клубови што се натпреварувале на ЕХФ натпреварите се Беране, Рудар, Будуќност Подгорица, Сутјеска Никшиќ, Мојковац и Будванска Ривиера.

Најголем резултат во европските првенства го остварил РК Ловчен во сезоната 2000/01, кој како шампион на СР Југославија го освоил петтото место во Лигата на шампионите.

Женска конкуренцијаУреди

Црногорските ракометни клубови од Црна Гора учествуваат на ЕХФ натпреварите од сезоната 1984/85.

Црногорската екипа на ЖРК Будуќност Подгорица е исклучително успешна во европските купови и денес е меѓу најдобрите и најефикасни европски и светски женски ракометни тимови. Тие се најуспешен црногорски спортски тим во европските купови. ЖРК Будуќност освоила шест европски титули, меѓу кои и:

 • ЕХФ Женска Лига на Шампиони:
  • Победници: 2012, 2015
 • Женски Куп на ЕХФ:
  • Победници: 1985, 2006, 2010
 • Женски ЕХФ Куп:
  • Победници: 1987

Освен ЖРК Будуќност, до денес, претставници на Црна Гора во женските ЕХФ натпревари биле ЖРК Бисери Плевља, ЖРК Даниловград, ЖРК Никшиќ и ЖРК Петрол Бонус Подгорица.

ЦЕВ натпреврувањаУреди

Машка конкуренцијаУреди

Црногорските одбојкарски клубови учествуваат во натпреварите организирани од ЦЕВ од сезоната 1995-96. Првиот тим што некогаш се натпреварувал во европските куполи бил во ред Будуќност Подгорица. Освен нив, во ЦЕВ турнирот учестувале и ОК Будванска Ривиера, ОК Сутјеска Никшиќ, ОК Јединство Бјело Поле и ОК Студентски Центар во Подгорица.

Помеѓу другите натпревари, ОК Будуќност и ОК Бувенванска Ривиера одиграле бројни сезони во Лигата на шампионите на ЦЕВ, со неколку учества во завршните фази на натпреварот.

Женска конкуренцијаУреди

Црногорските одбојкарски клубови во женска конкуренција учествуваат во натпреварите организирани од ЦЕВ од сезоната 1998-99.

Првиот тим што некогаш се натпреварувал на европските купови бил ЖК Лука Бар. Освен нив, учество имала и екипата на Галеб Бар.

ЛЕН натпреврувањаУреди

Црногорските ватерполо клубови учествуваат на ЛЕН натпреварите од сезоната 1986-97. Првиот тим што некогаш се натпреварувал на европските шампиони бил ВК Приморец Котор. Освен нив, на овој турнир до сега имаат учествувано и ПВК Јадран Херцег Нови, ВК Будва, ВК Катаро Котор и ПВК Вал Прчањ.

Најголем успех во историјата на црногорскиот ватерполо клубски историјат го направила екипата на ВК Приморац, кој ја освоил титулата во ЛЕН Лигата на шампиони во 2009 година. Освен нив, уште еден црногорски носител на европски трофеј е ВК Катаро.

Меѓу титулите што црногорските тимови победиле на ЛЕН натпреварите се:

 • Лига на шампионите:
  • ВК Приморец Котор: 2009
 • ЛЕН Куп:
  • ВК Катаро Котор : 2010

Национални спортски тимовиУреди

Од 2006 година, по референдумот за независност на Црна Гора (2006), спортските здруженија на Црна Гора основале свои национални спортски тимови. Во периодот 2006-2007 година, сите спортски здруженија станале полноправни членови на меѓународни спортски тела, вклучувајќи го и Меѓународниот олимписки комитет, така што екипите на Црна Гора започнале со настапи на официјални светски и европски натпревари.

Фудбалска репрезентацијаУреди

Машка конкуренцијаУреди

Црногорскиот национален фудбалски тим ја претставува Црна Гора во фудбалска конкуренција и е под контрола на Фудбалскиот сојуз на Црна Гора (FSCG), управно тело за фудбал во Црна Гора. Во октомври 2006 година на Црна Гора му било доделено привремено членство во УЕФА, со целосно полноправно членство во јануари 2007 година[1].

Репрезентацијата го одиграла својот официјален пријателски натпревар против Унгарија на 24 март 2007 година во Подгорица, и победила со резултат од 2:1.

Досега најдобар успех на Црна Гора било учеството во плеј-офот за УЕФА Евро 2012. Црна Гора се натпреварувала против Чешка, но не успеала да се квалификува.

Видови натправарувањаУреди

Подолу е список на сите натпревари од УЕФА / ФИФА на кои учествувала Црна Гора.

Натпреварување Натпревари Победи Нерешени Порази
Квалификации за светското првенство во фудбал (2010)
10
1
6
3
Квалификации за европско првенство во фудбал (2012)
10
3
3
4
Квалификации за светското првенство во фудбал (2014)
10
4
3
3
Квалификации за европско првенство во фудбал (2016)
10
3
2
5
Список на официјални натпревариУреди

Црна Гора го одиграла својот прв официјален натпревар во март 2007 година. Подолу се наоѓа список на сите официјални натпревари (под ФИФА / УЕФА).

Дата Противник Резултат Место Посетеност Натпреварување
27/03/2007   Унгарија 2–1 Подгорица 12,000 Пријателска
01/06/2007   Јапонија 0–2 Шизуока 28,635 Кирин куп
03/06/2007   Колумбија 0–1 Нагано 10,070 Кирин куп
22/08/2007   Словенија 1–1 Подгорица 8,000 Пријателска
12/09/2007   Шведска 1–2 Подгорица 6,000 Пријателска
17/10/2007   Естонија 1–0 Талин 2,000 Пријателска
26/03/2008   Норвешка 3–1 Подгорица 10,000 Пријателска
27/05/2008   Казахстан 3–0 Подгорица 7,000 Пријателска
31/05/2008   Романија 0–4 Букурешт 7,000 Пријателска
20/08/2008   Унгарија 3–3 Будимпешта 4,913 Пријателска
06/09/2008   Бугарија 2–2 Подгорица 10,000 Квалификации
10/09/2008   Ирска 0–0 Подгорица 12,000 Квалификации
15/10/2008   Италија 1–2 Лече 12,000 Квалификации
19/11/2008   Македонија 2–1 Подгорица 6,000 Пријателска
28/03/2009   Италија 0–2 Подгорица 11,500 Квалификации
01/04/2009   Грузија 0–0 Тбилиси 16,000 Квалификации
06/04/2009   Кипар 2–2 Ларнака 3,000 Квалификации
12/08/2009   Велс 2–1 Подгорица 5,000 Пријателска
05/09/2009   Бугарија 1–4 Софија 9,000 Квалификации
09/09/2009   Кипар 1–1 Подгорица 4,000 Квалификации
10/10/2009   Грузија 2–1 Подгорица 5,240 Квалификации
14/10/2009   Ирска 0–0 Даблин 36,442 Квалификации
18/11/2009   Белорусија 1–0 Подгорица 5,000 Пријателска
03/03/2010   Македонија 1–2 Скопје 7,000 Пријателска
25/05/2010   Албанија 0–1 Подгорица 8,000 Пријателска
29/05/2010   Норвешка 1–2 Осло 13,132 Пријателска
11/08/2010   Северна Ирска 2–0 Подгорица 5,000 Пријателска
03/09/2010   Велс 1–0 Подгорица 9,862 Квалификации
07/09/2010   Бугарија 1–0 Софија 9,470 Квалификации
08/10/2010   Швајцарија 1–0 Подгорица 11,700 Квалификации
12/10/2010   Англија 0–0 Лондон 73,451 Квалификации
17/11/2010   Азербејџан 2–0 Подгорица 3,000 Пријателска
25/03/2011   Узбекистан 1–0 Подгорица 7,000 Пријателска
11/06/2011   Бугарија 1–1 Подгорица 12,000 Квалификации
10/08/2011   Албанија 2–3 Скадар 7,000 Пријателска
02/09/2011   Велс 1–2 Кардиф 8,914 Квалификации
07/10/2011   Англија 2–2 Подгорица 11,500 Квалификации
11/10/2011   Швајцарија 0–2 Базел 19,997 Квалификации
11/11/2011   Чешка 0–2 Прага 14,560 Квалификации плеј-оф
15/11/2011   Чешка 0–1 Подгорица 10,100 Квалификации плеј-оф
29/02/2012   Исланд 2–1 Подгорица 5,500 Пријателска
25/05/2012   Белгија 2–2 Брисел 21,110 Пријателска
15/08/2012   Латвија 2–0 Подгорица 4,500 Пријателска
07/09/2012   Полска 2–2 Подгорица 11,420 Квалификации
11/09/2012   Сан Марино 6–0 Сан Марино 1,947 Квалификации
16/10/2012   Украина 1–0 Киев 50,957 Квалификации
14/11/2012   Сан Марино 3–0 Подгорица 7,158 Квалификации
22/03/2013   Молдавија 1–0 Кишинев 5,400 Квалификации
26/03/2013   Англија 1–1 Подгорица 13,000 Квалификации
07/06/2013   Украина 0–4 Подгорица 11,996 Квалификации
14/08/2013   Белорусија 1–1 Жодзина 3,000 Пријателска
06/09/2013   Полска 1–1 Варшава 45,652 Квалификации
11/10/2013   Англија 1–4 Лондон 83,807 Квалификации
15/10/2013   Молдавија 2–5 Подгорица 5,770 Квалификации
17/11/2013   Луксембург 4–1 Луксембург (град) 1,775 Пријателска
05/03/2014   Гана 1–0 Подгорица 6,000 Пријателска
23/05/2014   Словачка 0–2 Сенец 2,587 Пријателска
26/05/2014   Иран 0–0 Хартберг 1,000 Пријателска
08/09/2014   Молдавија 2–0 Подгорица 8,759 Квалификации
09/10/2014   Лихтенштајн 0–0 Вадуц 2,790 Квалификации
12/10/2014   Австрија 0–1 Виена 44,200 Квалификации
15/11/2014   Шведска 1–1 Подгорица 10,538 Квалификации
27/03/2015   Русија 0–3 (awd) Подгорица 12,000 Квалификации
08/06/2015   Данска 1–2 Виборг 9,180 Пријателска
14/06/2015   Шведска 1–3 Солна 32,224 Квалификации
05/09/2015   Лихтенштајн 2–0 Подгорица W/A Квалификации
08/09/2015   Молдавија 2–0 Кишинев 6,243 Квалификации
09/10/2015   Австрија 2–3 Подгорица 10,000 Квалификации
12/10/2015   Русија 0–2 Москва 35,604 Квалификации
12/11/2015   Македонија 1–4 Скопје 2,000 Пријателска
24/03/2016   Грција 1–2 Атина 8,000 Пријателска
29/03/2016   Белорусија 0–0 Подгорица 5,000 Пријателска
29/05/2016   Турција 0–1 Анталија 30,000 Пријателска
04/09/2016   Романија 1–1 Клуж-Напока 25,468 Квалификации

Квалификации - Квалификации за Светско првенство во фудбал; Квалификации - Квалификации за европско првенство во фудбал

Женска конкуренцијаУреди

Црногорската женска репрезентација е основана во 2012 година. Таа е организирана и предводена од Фудбалска федерација на Црна Гора. Црна Гора својот прв официјален натпревар го одиграла на 13 март 2012 година во Бар, против Босна и Херцеговина (2: 3). Најдобриот натпреварувачки резултат, Црна Гора го постигна на 2013-14, кога се квалификувала за финалето на квалификациите за Светското првенство во ФИФА (УЕФА)]].

Видови натправарувањаУреди

Подолу е список на сите натпревари од УЕФА / ФИФА на кои учествувала црногорската женска репрезентација.

Натпреварување Натпревари Победи Нерешени Порази
Квалификации за светско првенство
13
1
2
10
Квалификации за европско првенство
8
0
0
8
Список на официјални натпревариУреди
Дата Противник Резултат Место Посетеност Натпреварување
13/03/2012   Босна и Херцеговина 2–3 Бар 500 Пријателска
15/03/2012   Босна и Херцеговина 2–2 Подгорица 300 Пријателска
15/05/2012   Албанија 2–4 Бар 300 Пријателска
18/05/2012   Албанија 3–4 Скадар 400 Пријателска
04/04/2013   Фарски Острови 3–3 Вилнус 100 Квалификации
06/04/2013   Грузија 2–0 Вилнус 100 Квалификации
09/04/2013   Литванија 1–1 Вилнус 300 Квалификации
26/10/2013   Белорусија 1–3 Молодечно 250 Квалификации
31/10/2013   Украина 1–4 Никшиќ 500 Квалификации
23/11/2013   Велс 0–3 Никшиќ 100 Квалификации
28/11/2013   Турција 1–3 Измир 119 Квалификации
05/04/2014   Англија 0–9 Бригтон и Ховел 8,908 Квалификации
05/04/2014   Белорусија 1–7 Никшиќ 150 Квалификации
08/05/2014   Велс 0–4 Бангор 573 Квалификации
14/06/2014   Украина 0–7 Лвов 1,822 Квалификации
19/06/2014   Турција 2–3 Петровац 350 Квалификации
17/09/2014   Англија 0–10 Петровац 300 Квалификации
28/04/2015   Македонија 7–0 Скопје 200 Пријателска
29/04/2015   Македонија 7–1 Скопје 100 Пријателска
05/05/2015   Албанија 1–0 Петровац 400 Пријателска
17/09/2015   Финска 0–1 Турку 1,527 Квалификации
27/11/2015   Португалија 1–6 Есторил 1,042 Квалификации
24/01/2016   Шпанија 0–7 Петровац 200 Квалификации
07/04/2016   Ирска 0–5 Петровац 100 Квалификации
12/04/2015   Финска 1–7 Петровац 100 Квалификации
03/06/2016   Португалија 0–3 Петровац 100 Квалификации
07/06/2016   Ирска 0–9 Даблин 946 Квалификации
15/09/2016   Шпанија 0–13 Лос Росас 1,000 Квалификации

Квалификации - Квалификации за Светско првенство во фудбал; Квалификации - Квалификации за европско првенство во фудбал

Кошаркарска репрезентацијаУреди

Машка конкуренцијаУреди

Во 2006 година, Кошаркарската федерација на Црна Гора, заедно со националниот тим, се приклучиле на ФИБА по црногорскиот референдум за независност на Црна Гора.

Црногорскиот национален тим својот прв официјален натпревар го одиграла во 2008 година, против Холандија во Алмере (70-63).

Црногорскиот тим учествувал на Евробаскет два пати - 2011 и 2013 година.

Видови натправарувањаУреди
Натпреварување Натпревари Победи Порази +/-
Евробаскет 2009 (дивизија Б)
10
10
0
+226
ФИБА Евробаскет квалификации - 2011
8
6
2
+84
Евробаскет 2011
5
1
4
-32
ФИБА Евробаскет квалификации
10
10
0
+117
Евробаскет 2013
5
2
3
-6
ФИБА Евробаскет квалификации 2015
6
3
3
–13
Игри на малите држави - 2015
3
3
0
+65
ФИБА Евробаскет квалификации - 2017
6
5
1
+143
Список на официјални натпревариУреди
Дата Противник Резултат Место Посетеност Натпреварување
06/09/2008   Холандија 70–63 Алмере 1,200 Див. Б
13/09/2008   Австрија 96–73 Подгорица 3,000 Див. Б
17/09/2008   Исланд 80–66 Рејкавик 1,000 Див. Б
20/09/2008   Данска 96–60 Подгорица 3,000 Див. Б
15/08/2009   Холандија 93–68 Подгорица 3,500 Див. Б
22/08/2009   Австрија 86–63 Оберварт 1,500 Див. Б
26/08/2009   Исланд 102–58 Подгорица 2,500 Див. Б
29/08/2009   Данска 82–65 Фарум 1,400 Див. Б
05/09/2009   Шведска 70–50 Норкупинг 4,000 Див. Б
09/09/2009   Шведска 88–71 Подгорица 2,500 Див. Б
02/08/2010   Латвија 96–66 Подгорица 4,000 Квалификации
05/08/2010   Финска 74–60 Ванта 2,000 Квалификации
11/08/2010   Италија 71–62 Бијело Поље 3,500 Квалификации
14/08/2010   Израел 73–77 Тел Авив 11,000 Квалификации
17/08/2010   Латвија 90–84 Рига 4,000 Квалификации
20/08/2010   Финска 91–71 Бар 3,000 Квалификации
26/08/2010   Италија 71–72 Бари 3,500 Квалификации
29/08/2010   Израел 79–69 Подгорица 5,000 Квалификации
31/08/2011   Македонија 70–65 Алитус 1,000 Евробаскет 2011
01/09/2011   Босна и Херцеговина 86–94 Алитус 1,000 Евробаскет 2011
03/09/2011   Хрватска 81–87 Алитус 2,500 Евробаскет 2011
04/09/2011   Грција 55–71 Алитус 2,000 Евробаскет 2011
04/09/2011   Финска 65–71 Алитус 1,500 Евробаскет 2011
15/08/2012   Израел 75–69 Подгорица 4,000 Квалификации
18/08/2012   Србија 73–71 Белград 18,000 Квалификации
21/08/2012   Естонија 77–64 Талин 6,000 Квалификации
24/08/2012   Исланд 85–67 Никшиќ 4,200 Квалификации
27/08/2012   Словачка 94–81 Левице 4,200 Квалификации
30/08/2012   Израел 81–76 Тел Авив 10,000 Квалификации
02/09/2012   Србија 72–62 Подгорица 5,500 Квалификации
05/09/2012   Естонија 76–67 Подгорица 4,500 Квалификации
08/09/2012   Исланд 101–92 Рејкавик 1,000 Квалификации
11/09/2012   Словачка 80–48 Подгорица 4,000 Квалификации
04/09/2013   Македонија 81–80 Општина Јесенице 2,400 Евробаскет 2013
05/09/2013   Латвија 72–73 Јесенице 1,600 Евробаскет 2013
06/09/2013   Босна и Херцеговина 70–76 Јесенице 2,500 Евробаскет 2013
07/09/2013   Литванија 70–77 Јесенице 3,000 Евробаскет 2013
09/09/2013   Србија 83–76 Јесенице 4,500 Евробаскет 2013
10/08/2014   Израел 100–97 Никозија 400 Квалификации
13/08/2014   Бугарија 70–64 Подгорица 2,000 Квалификации
17/08/2014   Холандија 60–65 Подгорица 2,200 Квалификации
20/08/2014   Израел 65–80 Подгорица 4,200 Квалификации
24/08/2014   Бугарија 84–73 Софија 500 Квалификации
27/08/2014   Холандија 55–68 Лиден 2,500 Квалификации
02/06/2015   Луксембург 85–58 Рејкавик 500 GSS 2015
04/06/2015   Андора 89–69 Рејкавик 300 GSS 2015
06/06/2015   Исланд 102–84 Рејкавик 1,000 GSS 2015
31/08/2016   Словачка 97–65 Подгорица 4,000 Квалификации
03/09/2016   Албанија 113–73 Тирана 1,200 Квалификации
07/09/2016   Грузија 76–74 Тбилиси 9,800 Квалификации
10/09/2016   Словачка 99–62 Нитра 2,000 Квалификации
14/09/2016   Албанија 94–56 Бар 2,200 Квалификации
17/09/2016   Грузија 84–90 Бар 3,000 Квалификации

Квалификации - FIBA Евробаскет qualifiers; Див. Б - FIBA Division B; GSS - Games of the Small States of Europe

Женска конкуренцијаУреди

Црногорската женска кошаркарска репрезентација е претставник на Црна Гора на меѓународните женски кошаркарски натпревари и е организирана и раководена од Кошаркарската федерација на Црна Гора.

Црногорскиот национален тим својот прв официјален натпревар го одиграла во 2008 година, против Ирска во Бијело Поље (68-56).

Црногорската женска кошаркарска репрезентација учествувала на Евробаскет (жени) три пати - 2011, 2013 и 2015, играјќи двапати во четвртфиналето.

Видови натправарувањаУреди
Натпреварување Натпревари Победи Порази +/-
Евробаскет 2009 (дивизија Б)
12
12
0
+163
Квалификации за Евробаскет - 2011
8
6
2
+61
Евробаскет (жени) - 2011
9
7
2
+41
Квалификации за Евробаскет - 2013
8
6
2
+104
Евробаскет (жени) - 2013
6
2
4
–16
Квалификации за Евробаскет - 2013
6
5
1
+48
Евробаскет (жени) - 2015
10
5
5
+13
Список на официјални натпревариУреди
Дата Противник Резултат Место Посетеност Натпреварување
27/08/2008   Ирска 68–56 Бијело Поље 1,500 Див. Б
30/08/2008   Швајцарија 60–50 Бијело Поље 1,000 Див. Б
03/09/2008   Холандија 82–80 Бијело Поље 1,000 Див. Б
06/09/2008   Словенија 74–69 Крањска Гора 700 Див. Б
10/09/2008   Исланд 92–72 Бијело Поље 1,000 Див. Б
15/08/2009   Ирска 70–67 Даблин 1,200 Див. Б
30/08/2008   Швајцарија 76–46 Нешател 500 Див. Б
22/08/2009   Холандија 70–61 Алмере 1,000 Див. Б
26/08/2009   Словенија 71–47 Никшиќ 1,500 Див. Б
29/08/2009   Исланд 72–67 Коупавогир 500 Див. Б
05/09/2009   Португалија 61–53 Коимбра 500 Див. Б
09/09/2009   Португалија 64–59 Никшиќ 1,000 Див. Б
02/08/2010   Унгарија 76–65 Мишколц 500 Квалификации
08/08/2010   Бугарија 68–66 Цетиње 1,000 Квалификации
10/08/2010   Финска 94–55 Еспо 600 Квалификации
14/08/2010   Турција 70–52 Цетиње 1,500 Квалификации
17/08/2010   Унгарија 75–73 Цетиње 1,500 Квалификации
23/08/2010   Бугарија 57–89 Русе 700 Квалификации
26/08/2010   Финска 89–61 Цетиње 800 Квалификации
29/08/2010   Турција 65–72 Конја 1,500 Квалификации
18/06/2011   Полска 70–53 Катовице 4,000 Евробаскет 2011
19/06/2011   Шпанија 66–57 Катовице 500 Евробаскет 2011
20/06/2011   Германија 76–64 Катовице 300 Евробаскет 2011
22/06/2011   Хрватска 81–60 Катовице 300 Евробаскет 2011
24/06/2011   Франција 73–68 Катовице 800 Евробаскет 2011
26/06/2011   Латвија 74–70 Катовице 600 Евробаскет 2011
30/06/2011   Турција 44–56 Лоѓ 1,000 Евробаскет 2011
01/07/2011   Литванија 68–59 Лоѓ 300 Евробаскет 2011
02/07/2011   Хрватска 59–73 Лоѓ 1,000 Евробаскет 2011
13/06/2012   Србија 85–68 Цетиње 1,500 Квалификации
16/06/2012   Швајцарија 82–67 Фрибург 300 Квалификации
20/06/2012   Полска 59–50 Цетиње 1,000 Квалификации
23/06/2012   Естонија 86–54 Талин 250 Квалификации
30/06/2012   Србија 56–72 Белград 2,000 Квалификации
04/07/2012   Швајцарија 69–39 Цетиње 1,200 Квалификации
07/07/2012   Полска 50–53 Вроцлав 1,500 Квалификации
11/07/2012   Естонија 81–61 Цетиње 1,000 Квалификации
15/06/2013   Словачка 77–63 Ван (Франција) 1,000 Евробаскет 2013
16/06/2013   Турција 57–66 Ван (Франција) 1,100 Евробаскет 2013
17/06/2013   Украина 72–60 Ван (Франција) 800 Евробаскет 2013
20/06/2013   Шведска 58–69 Лил 500 Евробаскет 2013
22/06/2013   Шпанија 50–66 Лил 1,700 Евробаскет 2013
24/06/2013   Италија 60–66 Лил 1,200 Евробаскет 2013
08/06/2014   Германија 63–52 Цетиње 1,000 Квалификации
11/06/2014   Германија 60–48 Хаген 800 Квалификации
15/06/2014   Финска 75–72 Цетиње 1,000 Квалификации
18/06/2014   Финска 82–62 Хелсинки 400 Квалификации
23/06/2014   Украина 71–75 Цетиње 600 Квалификации
25/06/2014   Украина 76–70 Цетиње 600 Квалификации
11/06/2015   Чешка 71–52 Темишвар 300 Евробаскет 2015
12/06/2015   Романија 79–61 Темишвар 1,000 Евробаскет 2015
14/06/2015   Украина 84–71 Темишвар 400 Евробаскет 2015
15/06/2015   Франција 67–79 Темишвар 600 Евробаскет 2015
17/06/2015   Турција 41–61 Дебрецен 200 Евробаскет 2015
19/06/2015   Белорусија 77–72 Дебрецен 300 Евробаскет 2015
21/06/2015   Грција 63–76 Дебрецен 350 Евробаскет 2015
25/06/2015   Шпанија 74–75 Будимпешта 1,500 Евробаскет 2015
26/06/2015   Русија 65–73 Будимпешта 500 Евробаскет 2015
27/06/2015   Литванија 89–77 Будимпешта 1,000 Евробаскет 2015
21/11/2015   Обединето Кралство 78–64 Подгорица 1,200 Квалификации
25/11/2015   Албанија 99–39 Подгорица 700 Квалификации
20/02/2016   Италија 56–57 Скио 2,500 Квалификации
24/02/2016   Обединето Кралство 67–71 Манчестер 500 Квалификации

Квалификации - ФИБА Евробаскет квалификации; Див. Б - ФИБА дивизија B

Ракометна репрезентацијаУреди

Машка конкуренцијаУреди

Националниот ракометен тим бил формиран во 2006 година, по независноста. Црна Гора е полноправна членка на IHF и EHF од 2006 година.

Црна Гора го одиграла својот прв официјален натпревар на 3 јануари 2007 година во Ванта и победила против Финска (28:26).

Оттогаш, Црна Гора успешно се квалификувала за четири големи натпреварувања - еднаш за Светското првенство 2013 и три пати на Европското првенство во 2008, 2014 и 2016 година.

Видови натправарувањаУреди
Натпреварување Натпревари Победи Нерешени Порази
Квалификации за европско првенство во ракомет (2008)
8
7
1
0
Европско првенство - 2008
6
0
1
5
Квалификации за светско првенство во ракомет (2009)
2
1
0
1
Квалификации за европско првенство во ракомет (2010)
8
4
0
4
Квалификации за светско првенство во ракомет (2011)
2
1
0
1
Квалификации за европско првенство во ракомет (2012)
6
1
0
5
Светско првенство во ракомет за мажи 2013
6
5
0
1
Светско првенство во ракомет за мажи 2013
7
1
0
6
Квалификации за евроопско првенство во ракомет (2014)
6
4
0
2
Европско првенство во ракомет за мажи 2014
3
0
0
3
Квалификации за светско првенство во ракомет (2015)
2
1
0
1
Квалификации за европско првенство во ракомет (2016)
6
3
1
2
Европско првенство во ракомет за мажи 2016
3
0
0
3
Квалификации за светско првенство во ракомет (2017)
2
0
0
2
Список на официјални натпревариУреди
Дата Противник Резултат Место Посетеност Натпреварување
03/01/2007   Финска 28–26 Ванта 1,300 Квалификации
06/01/2007   Финска 41–27 Будва 1,500 Квалификации
10/01/2007   Австрија 31–24 Цетиње 2,000 Квалификации
13/01/2007   Австрија 35–34 Штокерау 1,500 Квалификации
17/01/2007   Холандија 32–27 Бијело Поље 3,000 Квалификации
21/01/2007   Холандија 33–33 Панинген 2,000 Квалификации
10/06/2007   Португалија 30–28 Лагос 1,000 Квалификации
17/06/2007   Португалија 33–27 Бијело Поље 3,500 Квалификации
17/01/2008   Русија 25–25 Драмен 4,000 Европско првенство - 2008
18/01/2008   Данска 24–32 Драмен 2,500 Европско првенство - 2008
19/01/2008   Норвешка 22–27 Драмен 4,000 Европско првенство - 2008
22/01/2008   Словенија 29–31 Ставангер 3,000 Европско првенство - 2008
23/01/2008   Хрватска 26–34 Ставангер 2,800 Европско првенство - 2008
24/01/2008   Полска 23–39 Ставангер 2,500 Европско првенство - 2008
08/06/2008   Романија 31–27 Бијело Поље 3,000 Квалификации
14/06/2008   Романија 24–29 Орадеја 2,000 Квалификации
21/10/2008   Полска 30–20 Бидгошч 4,000 Квалификации
26/11/2008   Романија 35–33 Никшиќ 3,000 Квалификации
29/11/2008   Турција 37–31 Ризе 1,000 Квалификации
18/03/2009   Шведска 29–33 Никшиќ 3,500 Квалификации
22/03/2009   Шведска 29–24 Норшепинг 4,000 Квалификации
10/06/2009   Турција 33–26 Никшиќ 2,500 Квалификации
13/06/2009   Романија 28–27 Букурешт 2,000 Квалификации
17/06/2009   Полска 23–31 Никшиќ 3,500 Квалификации
16/01/2010   Грција 26–29 Алкамо 300 Квалификации
17/01/2010   Италија 28–26 Алкамо 1,200 Квалификации
28/10/2010   Шведска 30–27 Кристијанстад 5,000 Квалификации
31/10/2010   Словачка 25–35 Бар 3,000 Квалификации
09/03/2011   Израел 24–29 Ришон Лецион 800 Квалификации
13/03/2011   Израел 36–27 Никшиќ 3,000 Квалификации
08/06/2011   Шведска 28–39 Пљевља 2,000 Квалификации
12/06/2011   Словачка 21–36 Кошице 8,100 Квалификации
04/01/2012   Белгија 35–27 Цетиње 1,000 Квалификации
07/01/2012   Белгија 37–33 Турне 800 Квалификации
11/01/2012   Латвија 31–30 Добеле 1,000 Квалификации
13/01/2012   Латвија 32–28 Цетиње 1,500 Квалификации
10/06/2012   Шведска 21–22 Стокхолм 5,000 Квалификации
17/06/2012   Шведска 20–18 Подгорица 4,000 Квалификации
01/10/2012   Германија 31–27 Манхејм 7,300 Квалификации
04/10/2012   Чешка 23–22 Бар 3,000 Квалификации
12/01/2013   Аргентина 26–28 Гранољерс 3,000 Светско првенство во ракомет за мажи 2013
13/01/2013   Франција 20–32 Гранољерс 5,200 Светско првенство во ракомет за мажи 2013
15/01/2013   Тунис 25–27 Гранољерс 2,500 Светско првенство во ракомет за мажи 2013
16/01/2013   Германија 21–29 Гранољерс 3,600 Светско првенство во ракомет за мажи 2013
18/01/2013   Бразил 25–26 Барселона 2,000 Светско првенство во ракомет за мажи 2013
21/01/2013   Чиле 35–31 Гвадалахара 500 Светско првенство во ракомет за мажи 2013
22/01/2013   Јужна Кореја 27–30 Гвадалахара 500 Светско првенство во ракомет за мажи 2013
03/04/2013   Израел 29–28 Подгорица 2,500 Квалификации
06/04/2013   Израел 25–28 Ришон Лецион 1,000 Квалификации
12/06/2013   Германија 27–25 Подгорица 3,000 Квалификации
15/06/2013   Чешка 25–30 Брно 2,500 Квалификации
13/01/2014   Шведска 21–28 Брондби 2,400 Европско првенство во ракомет за мажи 2014
15/01/2014   Хрватска 22–27 Брондби 2,700 Европско првенство во ракомет за мажи 2014
17/01/2014   Белорусија 23–29 Брондби 3,500 Европско првенство во ракомет за мажи 2014
08/06/2014   Белорусија 28–27 Подгорица 2,000 Квалификации
15/06/2014   Белорусија 24–30 Минск 7,500 Квалификации
29/10/2014   Србија 21–25 Белград 7,000 Квалификации
02/11/2014   Исланд 25–24 Бар 2,300 Квалификации
30/04/2015   Израел 22–19 Тел Авив 1,500 Квалификации
03/05/2015   Израел 33–27 Бар 2,500 Квалификации
10/06/2015   Србија 23–23 Бар 2,500 Квалификации
14/06/2015   Исланд 23–32 Рејкавик 2,050 Квалификации
16/01/2016   Унгарија 27–32 Сопот 6,864 Европско првенство во ракомет за мажи 2016
18/01/2016   Данска 28–30 Сопот 6,980 Европско првенство во ракомет за мажи 2016
20/01/2016   Русија 21–28 Сопот 5,930 Европско првенство во ракомет за мажи 2016
12/06/2016   Русија 22–29 Москва 1,800 Квалификации
15/06/2016   Русија 19–29 Бар 2,500 Квалификации

Квалификации - Квалификации за светско првенство; Квалификации - Квалификации за европско првенство

Женска конкуренцијаУреди

Црногорската женска репрезентација била формирана во 2006 година и веднаш се приклучила во IHF и EHF.

Црна Гора го одиграла својот прв официјален натпревар во ноември 2006 година во Хеб и победила против Бугарија (32:28).

Ракометниот тим е еден од најуспешните национални тимови на Црна Гора.

Подолу се дадени главните достигнувања на националниот ракометен тим на Црна Гора во меѓународни натпревари.

Видови натправарувањаУреди
Натпреварување Натпревари Победи Нерешени Порази
Квалификации за светско првенство во ракомет (2007)
5
4
0
1
Квалификации за европско првенство во ракомет (2008)
6
4
0
2
Квалификации за светско првенство во ракомет (2009)
7
5
1
1
Квалификации за европско првенство во ракомет (2010)
6
5
1
0
Европско првенство во ракомет за жени 2010
7
4
0
3
Квалификации за светско првенство во ракомет (2011)
2
2
0
0
Светско првенство во ракомет за жени 2011
6
3
0
3
Летни олимписки игри 2012 - квалификации
3
3
0
0
Летни олимписки игри 20122012
8
4
1
3
Квалификации за европско првенство во ракомет (2012)
6
5
0
1
Европско првенство 2012
8
7
0
1
Светско првенство во ракомет за жени 2013
6
4
0
2
Квалификации за европско првенство во ракомет (2014)
6
5
1
0
Квалификации за европско првенство во ракомет (2014)
8
5
0
3
Светско првенство 2015 - квалификации
2
1
1
0
Светско првенство 2015
9
5
1
3
Летни олимписки игри 2016
3
2
1
0
Летни олимписки игри 2016
5
0
0
5
Квалификации за европско првенство во ракомет (2016)
6
5
0
1
Список на официјални натпревариУреди
Дата Противник Резултат Место Посетеност Натпреварување
28/11/2006   Бугарија 32–28 Хеб 300 Квалификации
29/11/2006   Турција 30–28 Хеб 250 Квалификации
01/12/2006   Чешка 23–24 Хеб 2,000 Квалификации
02/12/2006   Босна и Херцеговина 31–27 Хеб 200 Квалификации
03/12/2006   Грција 35–24 Хеб 200 Квалификации
27/11/2007   Азербејџан 31–21 Михаловце 500 Квалификации
28/11/2007   Швајцарија 34–26 Михаловце 200 Квалификации
01/12/2007   Словачка 30–34 Михаловце 1,200 Квалификации
02/12/2007   Португалија 33–26 Михаловце 300 Квалификации
31/05/2008   Хрватска 40–35 Подгорица 4,000 Квалификации
07/06/2008   Хрватска 23–31 Кутина 2,000 Квалификации
25/11/2008   Словенија 32–22 Пљевља 2,000 Квалификации
26/11/2008   Финска 37–24 Пљевља 2,000 Квалификации
28/11/2008   Бугарија 40–21 Пљевља 2,000 Квалификации
29/11/2008   Азербејџан 41–20 Пљевља 2,000 Квалификации
30/11/2008   Италија 32–28 Пљевља 1,500 Квалификации
07/06/2009   Шведска 17–24 Шевде 1,700 Квалификации
14/06/2009   Шведска 28–28 Пљевља 2,500 Квалификации
14/10/2009   Полска 31–21 Лублин 1,800 Квалификации
17/10/2009   Русија 28–28 Подгорица 4,000 Квалификации
31/03/2010   Словачка 39–24 Пљевља 2,500 Квалификации
04/04/2010   Словачка 32–27 Хлоховец 500 Квалификации
26/05/2010   Полска 35–32 Пљевља 2,500 Квалификации
30/05/2010   Русија 31–28 Чехов 500 Квалификации
07/12/2010   Русија 24–22 Орхус 600 Европско првенство во ракомет за жени 2010
09/12/2010   Исланд 26–23 Орхус 1,200 Европско првенство во ракомет за жени 2010
11/12/2010   Хрватска 28–29 Орхус 1,000 Европско првенство во ракомет за жени 2010
13/12/2010   Шпанија 22–20 Хернинг 3,000 Европско првенство во ракомет за жени 2010
14/12/2010   Романија 21–23 Хернинг 3,420 Европско првенство во ракомет за жени 2010
16/12/2010   Данска 30–29 Хернинг 11,461 Европско првенство во ракомет за жени 2010
18/12/2010   Франција 19–23 Хернинг 3,320 Европско првенство во ракомет за жени 2010
03/06/2011   Чешка 42–26 Olomuc 1,000 Квалификации
10/06/2011   Чешка 33–26 Пљевља 2,000 Квалификации
19/10/2011   Обединето Кралство 34–18 Херцег Нови 1,000 Квалификации
22/10/2011   Полска 31–27 Хожов 1,000 Квалификации
03/12/2011   Исланд 21–22 Сантос 1,200 Светско првенство во ракомет за жени 2011
04/12/2011   Германија 25–24 Сантос 500 Светско првенство во ракомет за жени 2011
06/12/2011   Ангола 28–26 Сантос 350 Светско првенство во ракомет за жени 2011
07/12/2011   Кина 42–15 Сантос 200 Светско првенство во ракомет за жени 2011
09/12/2011   Норвешка 27–28 Сантос 1,000 Светско првенство во ракомет за жени 2011
11/12/2011   Шпанија 19–23 - 700 Светско првенство во ракомет за жени 2011
21/03/2012   Русија 23–22 Подгорица 4,000 Квалификации
25/03/2012   Русија 23–24 Ростов-Дон 2,500 Квалификации
25/05/2012   Јапонија 30–24 Лион 1,500 OGQ
26/05/2012   Романија 34–23 Лион 3,200 OGQ
27/05/2012   Франција 22–20 Лион 4,500 OGQ
30/05/2012   Обединето Кралство 37–22 Лондон 500 Квалификации
03/06/2012   Полска 32–23 Подгорица 3,000 Квалификации
28/07/2012   Обединето Кралство 31–19 Лондон 3,941 Летни олимписки игри 20122012
30/07/2012   Бразил 25–27 Лондон 3,974 Летни олимписки игри 20122012
01/08/2012   Ангола 30–25 Лондон 4,354 Летни олимписки игри 20122012
03/08/2012   Хрватска 26–27 Лондон 4,541 Летни олимписки игри 20122012
05/08/2012   Русија 25–25 Лондон 4,444 Летни олимписки игри 20122012
07/08/2012   Франција 23–22 Лондон 4,559 Летни олимписки игри 20122012
09/08/2012   Шпанија 27–26 Лондон 9,087 Летни олимписки игри 20122012
11/08/2012   Норвешка 23–26 Лондон 9,739 FINAL
04/12/2012   Исланд 26–16 Вршац 2,800 Европско првенство 2012
05/12/2012   Русија 30–27 Вршац 1,500 Европско првенство 2012
07/12/2012   Романија 23–20 Вршац 4,000 Европско првенство 2012
09/12/2012   Унгарија 28–26 Нови Сад 1,500 Европско првенство 2012
11/12/2012   Германија 20–27 Нови Сад 1,000 Европско првенство 2012
13/12/2012   Шпанија 27–23 Нови Сад 1,200 Европско првенство 2012
15/12/2012   Србија 27–26 Белград 13,000 Европско првенство 2012
16/12/2012   Норвешка 34–31 Белград 10,000 FINAL
07/12/2013   Јужна Кореја 23–22 Белград 1,100 Светско првенство во ракомет за мажи 2013
08/12/2013   ДР Конго 35–9 Белград 800 Светско првенство во ракомет за мажи 2013
10/12/2013   Доминиканска Република 33–19 Белград 300 Светско првенство во ракомет за мажи 2013
11/12/2013   Франција 16–17 Белград 600 Светско првенство во ракомет за мажи 2013
13/12/2013   Холандија 27–25 Белград 600 Светско првенство во ракомет за мажи 2013
15/12/2013   Данска 21–22 Белград 1,500 Светско првенство во ракомет за мажи 2013
23/10/2013   Полска 25–21 Подгорица 3,500 Квалификации
27/10/2013   Португалија 29–24 Коимбра 1,000 Квалификации
26/03/2014   Чешка 24–23 Мост 1,100 Квалификации
30/03/2014   Чешка 25–22 Бијело Поље 3,000 Квалификации
11/06/2014   Полска 25–22 Ченстохова 6,700 Квалификации
15/06/2014   Португалија 22–22 Никшиќ 1,000 Квалификации
08/12/2014   Србија 22–19 Осиек 2,200 Европско првенство во ракомет за мажи 2014
10/12/2014   Словачка 28–24 Осиек 2,000 Европско првенство во ракомет за мажи 2014
12/12/2014   Франција 20–24 Осиек 2,000 Европско првенство во ракомет за мажи 2014
14/12/2014   Германија 27–20 Загреб 1,200 Европско првенство во ракомет за мажи 2014
16/12/2014   Холандија 31–27 Загреб 1,500 Европско првенство во ракомет за мажи 2014
17/12/2014   Шведска 30–29 Загреб 1,000 Европско првенство во ракомет за мажи 2014
19/12/2014   Шпанија 18–19 Будимпешта 3,500 Европско првенство во ракомет за мажи 2014
21/12/2014   Шведска 23–25 Будимпешта 5,500 3rd place match
07/06/2015   Исланд 28–19 Подгорица 2,000 Квалификации
14/06/2015   Исланд 19–19 Рејкавик 600 Квалификации
07/10/2015   Македонија 21–14 Бар 2,200 Квалификации
11/10/2015   Словенија 22–20 Љубљана 1,000 Квалификации
05/12/2015   Србија 28–28 Хернинг 4,700 Светско првенство 2015
06/12/2015   Јапонија 29–23 Хернинг 2,500 Светско првенство 2015
08/12/2015   Унгарија 32–15 Хернинг 7,000 Светско првенство 2015
09/12/2015   Тунис 37–26 Хернинг 1,700 Светско првенство 2015
11/12/2015   Данска 23–21 Хернинг 12,500 Светско првенство 2015
14/12/2015   Ангола 38–28 Хернинг 1,500 Светско првенство 2015
16/12/2015   Норвешка 25–26 Колдинг 2,800 Светско првенство 2015
18/12/2015   Данска 20–28 Хернинг 9,800 Светско првенство 2015
20/12/2015   Франција 23–34 Хернинг 1,000 Светско првенство 2015
10/03/2016   Хрватска 22–23 Сплит 4,500 Квалификации
12/03/2016   Хрватска 31–29 Бар 3,500 Квалификации
18/03/2016   Уругвај 34–19 Орхус 1,100 OGQ
19/03/2016   Данска 26–22 Орхус 3,200 OGQ
20/03/2016   Романија 23–23 Орхус 1,200 OGQ
02/06/2016   Македонија 27–21 Скопје 600 Квалификации
05/06/2016   Словенија 24–22 Бијело Поље 2,000 Квалификации
06/08/2016   Шпанија 19–25 Рио де Жанеиро 8,000 Летни олимписки игри 20122016
08/08/2016   Ангола 25–27 Рио де Жанеиро 2,000 Летни олимписки игри 20122016
10/08/2016   Романија 21–25 Рио де Жанеиро 1,500 Летни олимписки игри 20122016
12/08/2016   Норвешка 19–28 Рио де Жанеиро 3,000 Летни олимписки игри 20122016
14/08/2016   Бразил 23–29 Рио де Жанеиро 10,000 Летни олимписки игри 20122016

Квалификации - Квалификации за светско првенство; Квалификации - Европско првенство; OGQ - Летни олимписки игри

Одбојкарска репрезентацијаУреди

Машка конкуренцијаУреди

Националниот одбојкарски тим бил формиран во 2006 година, неодамна по независноста. Црна Гора е полноправна членка на ФИВБ и ЦЕВ од 2006 година.

Црна Гора го одиграла својот прв официјален натпревар на 1 септември 2007 година во Подгорица и победила против Латвија (3-1).

Видови натправарувањаУреди
Натпреварување Натпревари Победи Порази
Летни олимписки игри 2008
4
2
2
Европско првенство 2009 - квалификации
8
4
4
Европско првенство 2011 - квалификации
6
1
5
Летни олимписки игри 2012
4
3
1
Европско првенство 2013 - квалификации
6
2
4
Светско првенство 2014 - квалификации
3
1
2
Европска лига 2013
12
9
3
Европско првенство 2015 - квалификации
6
3
3
Европска лига 2014
12
10
2
Светска лига 2015
8
6
2