Виборг (Данска)

град во Данска

Виборг (дански: Viborg) — значаен град во Данска, поточно во северозападниот дел на државата. Градот е управителен центар на регионот Среден Јитланд, каде со околните населени места претставува општина, Општина Виборг. Денес Виборг има околу 36.000 жители во градот и околу 93.000 жители во поширокото градско подрачје.

Виборг
Поглед на Виборг
Амблем на Виборг
Амблем
Грб на Виборг
Виборг is located in Данска
Виборг
Виборг
Местоположба во Данска
Координати: 56°27′N 9°24′E / 56.450° СГШ; 9.400° ИГД / 56.450; 9.400
Управа
 • ГрадоначалникТорстен Нилсен
Површина
 • Градска1.474,05 км2 (56,913 ми2)
Население (1 јануари 2017)[1]
 • Градско96,477
 • Густина62,0/км2 (1,600/ми2)
 • Градскo40,371
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.viborg.dk/

Природни услови

уреди

Виборг се наоѓа во северозападниот дел на Данска. Од главниот град Копенхаген, градот е оддалечен 320 километри северозападно.

Релјеф: Градот Виборг се наоѓа во северниот дел на данскиот полуостров Јитланд. Надморската височина на средиштето на градот се движи од 10-45 метри.

Клима: Климата во Виборг е претежно умерено-континентална под големо влијание на Атлантикот и топлата Голфска струја.

Води: Виборг се формирал во внатрешноста на Данска. Градот исто така нема излез на река, но во средиштето на градот се наоѓаат две мали езерца, Јужно и Северно езеро.

Историја

уреди

Подрачјето Виборг било населено уште во ремето на праисторијата. Се претпоставува дека населбата ја основале Викинзите, а првпат населбата се споменува во 961 година. Од 1100 година се градски и градскиот соборен храм.

И поред И покрај пет годишната окупација над Данска (1940-1945) од страна на Третиот Рајх, градот и неговото население не претрпеле големи страдања.

Население

уреди

Денес ВИборг има околу 36.000 жители во градските граници и околу 93.000 со околните населени места.

Етнички состав: Населението на Виборг до пред неколку децении било типично населено со етнички Данци. И денес етничките Данци се поголемото мнозинство во градот, но мал дел од населението се доселеници.

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. „Viborg Kommune“. Архивирано од изворникот на April 5, 2011.

Надворешни врски

уреди