Европско првенство во ватерполо 2008

Европското првенство во ватерполо 2008 е 28 европско првенство во ватерполо.Се одржа во Малага, Шпанија од 4 до 13 јули. За директен пласман се избориле: домаќинот Шпанија, Романија, Србија, Унгарија, Италија и Грција. За останатите места преку квалификации се избориле: Хрватска, Црна Гора, Русија, Македонија, Германија и Словачка. Шампион на првенството е Црна Гора.

Европско првенство во ватерполо 2008
Campeonato Europeo de Waterpolo Masculino de 2008(шпански)
Европско првенство во ватерполо 2008
Општи детали за првенството
Домаќин  Шпанија
      град Малага
      место на одржување Акватик Центар Малага
Период на одржување 4-13 јули 2008
Број на учесници 12
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион  Црна Гора
Silver medal.svg Второ место  Србија
Bronze medal.svg Трето место  Унгарија
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 44
Дадено голови 775  (17.61 по натпревар)
Најдобар стрелец СрбијаАлександар Шапиќ (23 гола)
Најдобар играч СрбијаДенис Шефик

Акватик ЦентарУреди

Акватик Центарот Малага 2008(Centro Acuático Málaga 2008) е дизајниран во форма на призма. 50 метарскиот базент на отворено каде ќе се одржи машкиот турнир и полуфиналето и финалето на женскиот турнир е допуштен како продолжеток на 50 метарскиот базент на затворено каде што се одржува прелиминарната фаза од женскиот турнир, создавајќи слика на голема ширина на површината на водата.
Исто така има и уште еден 34,5m долг базент со загревање на водата, термално подрачје за одмор и надворешен двор за релаксација, фитнес област со стаклена фасада со поглед кон базентите и многу соби за активности со поглед кон надворешната главна фасада.
Спортскиот комплекс е сместен во урбана област, во близина на автопатот кој ги поврзува градот Малага со Сончевиот Брег, 2 км од аеродромот, до Мартин Карпена Спортската Палата и атлетскиот стадион, и само 200m од морето.
Земјиштето има површина од 25.000m2, а конструкцијата 13.900m2.

МаскотаУреди

Маскота на ова европско првенство е Готерон, капка вода која се научила да игра ватерполо.

КвалификацииУреди

Квалификациите за учествување на завршниот турнир се одржале во три града:Дубровник,Скопје и Монпеље, од 4 до 6 јануари 2008.

Група АУреди

Квалификациите од групата А се играле во Дубровник од 4 до 6 јануари. Во оваа група играле: Хрватска, Црна Гора, Словенија и Велика Британија.

1 коло, 4 јануари
Хрватска   -   Обединето Кралство 26:4
Црна Гора   -   Словенија 18:3
Водат Хрватска и Црна Гора со по 3 бодови.
2 коло, 5 јануари
Хрватска   -   Словенија 15:3
Црна Гора   -   Обединето Кралство 18:3
Водат Хрватска и Црна Гора со по 6 бодови.
Словенија и Велика Британија се без бодови.
Хрватска и Црна Гора обезбедиле пласман на европското првенство.
3 коло, 6 јануари
Обединето Кралство   -   Словенија 11:11
Хрватска   Хрватска -   Црна Гора 7:6
Мес. Репрезентација Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1   Хрватска 3 3 0 0 48 13 +35 9
2   Црна Гора 3 2 0 1 42 13 +29 6
3   Словенија 3 0 1 2 17 44 -27 1
4   Обединето Кралство 3 0 1 2 18 55 -37 1

Група BУреди

Квалификациите од групата C се играле во Монпеље, од 4 до 6 јануари. Во оваа група играле: Франција, Украина, Германија и Словачка.

1 коло, 4 јануари
Германија   -   Украина 19:5
Франција   -   Словачка 6:9
Водат Германија и Словачка со по 6 бодови.
2 коло, 5 јануари
Германија   -   Словачка 15:11
Франција   -   Украина 15:5
Води Германија со 6 бодови, а Словачка и Франција со по 3 бодови.
3 коло, 6 јануари
Словачка   -   Украина 23:5
Франција   -   Германија 9:9
Мес. Репрезентација Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1   Германија 3 2 1 0 43 25 +18 7
2   Словачка 3 2 0 1 43 26 +17 6
3   Франција 3 1 1 1 30 23 +7 4
4   Украина 3 0 0 3 15 57 -42 1

Група CУреди

Квалификациите од групата C се играле во Скопје од 4 до 6 јануари. Во оваа група играле: Македонија, Русија, Холандија и Белорусија.

1 коло, 4 јануари
Русија   -   Холандија 11:8
Македонија   -   Белорусија 19:5
Водат Македонија и Русија со по 3 бодови.
2 коло, 5 јануари
Македонија   -   Холандија 9:7
Русија   -   Белорусија 21:6
Водат Македонија и Русија со по 6 бодови.
Холандија и Белорусија се без бодови.
Македонија и Русија обезбедиле пласман на европското првенство.
3 коло, 6 јануари
Холандија   -   Белорусија 22:7
Македонија   -   Русија 8:10
Мес. Репрезентација Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1   Русија 3 3 0 0 32 22 +20 9
2   Македонија 3 2 0 1 36 22 +14 6
3   Холандија 3 1 0 2 37 27 +10 3
4   Белорусија 3 0 0 3 18 62 -44 0

Завршен турнирУреди

ГрупиУреди

Група A Група B
  Унгарија   Србија
  Шпанија   Романија
  Грција   Италија
  Хрватска   Русија
  Словачка   Германија
  Црна Гора   Македонија

Прелиминарна фазаУреди

Прелиминарната фаза се играше од 4 до 8 јули. Во оваа фаза селекциите на Црна Гора и Србија се квалифицираа директно во четвртфиналето, а освен тие борбата за златниот медал ја продолжија и селекциите на Унгарија, Хрватска, Италија и Германија.

Група AУреди

Тим Бодови Натпревари Добиени Нерешени Изгубени ДФ ПГ Разлика
1.   Црна Гора 12 5 4 0 1 48 37 +11
2.   Унгарија 12 5 4 0 1 54 32 +22
3.   Хрватска 10 5 3 1 1 52 38 +14
4.   Шпанија 6 5 2 0 3 42 38 +4
5.   Грција 4 5 1 1 3 42 41 +1
6.   Словачка 0 5 0 0 5 19 71 -52


  • Резултати
Датум Час Натпревар Резултат По четвртини
04.07 09:30 Словачка  
-
  Грција
3-12 (1-2, 1-3, 0-2, 1-5)
04.07 19:30 Унгарија  
-
  Хрватска
10-9 (2-1, 3-3, 2-1, 3-4)
04.07 21:00 Шпанија  
-
  Црна Гора
7-8 (1-1, 2-2, 2-2, 2-3)
05.07 11:00 Унгарија  
-
  Словачка
19-3 (5-1, 5-1, 6-1, 3-0)
05.07 19:30 Црна Гора  
-
  Грција
11-10 (4-3, 1-4, 3-1, 3-2)
05.07 21:00 Шпанија  
-
  Хрватска
7-11 (2-4, 2-2, 2-3, 1-2)
06.07 12:30 Унгарија  
-
  Грција
8-3 (3-2, 2-1, 1-0, 2-0)
06.07 18:00 Хрватска  
-
  Црна Гора
7-6 (2-0, 2-1, 0-3, 3-2)
06.07 21:00 Словачка  
-
  Шпанија
4-12 (2-3, 1-2, 1-2, 0-5)
07.07 11:00 Хрватска  
-
  Словачка
15-5 (4-0, 3-1, 5-2, 3-2)
07.07 19:30 Унгарија  
-
  Црна Гора
9-10 (2-2, 3-2, 1-2, 3-4)
07.07 21:00 Шпанија  
-
  Грција
9-7 (2-2, 2-1, 2-2, 3-2)
08.07 09:30 Словачка  
-
  Црна Гора
4-13 (0-3, 1-2, 2-4, 1-4)
08.07 18:00 Грција  
-
  Хрватска
10-10 (1-0, 2-3, 3-3, 4-4)
08.07 21:00 Унгарија  
-
  Шпанија
8-7 (2-1, 2-3, 2-1, 2-2)

Група BУреди

Тим Бодови Натпревари Добиени Нерешени Изгубени ДФ ПГ Разлика
1.   Србија 13 5 4 1 0 68 31 +37
2.   Италија 12 5 4 0 1 55 35 +20
3.   Германија 9 5 3 0 2 39 42 -3
4.   Македонија 4 5 1 1 3 35 56 -21
5.   Романија 4 5 1 1 3 37 46 -9
6.   Русија 1 5 0 1 4 35 59 -24


  • Резултати
Датум Час Натпревар Резултат По четвртини
04.07 11:00 Македонија  
-
  Романија
10-6 (3-1, 3-3, 3-2, 1-0)
04.07 12:30 Србија  
-
  Германија
17-5 (2-1, 5-1, 6-2, 4-1)
04.07 18:00 Русија  
-
  Италија
6-12 (1-1, 2-2, 1-5, 2-4)
05.07 09:30 Македонија  
-
  Србија
6-23 (1-7, 1-6, 2-4, 2-6)
05.07 12:30 Германија  
-
  Русија
13-4 (3-1, 2-0, 5-2, 3-1)
05.07 19:30 Романија  
-
  Италија
7-12 (0-4, 2-3, 3-2, 2-3)
06.07 09:30 Русија  
-
  Македонија
9-9 (1-2, 4-2, 3-5, 1-0)
06.07 11:00 Србија  
-
  Романија
6-6 (1-2, 2-1, 2-2, 1-1)
06.07 19:30 Италија  
-
  Германија
12-6 (2-1, 1-1, 4-2, 5-2)
07.07 09:30 Романија  
-
  Германија
4-8 (1-2, 2-1, 0-3, 1-2)
07.07 12:30 Македонија  
-
  Италија
5-11 (1-4, 2-2, 1-2, 1-3)
07.07 18:00 Србија  
-
  Русија
11-6 (5-1, 1-2, 2-1, 3-2)
08.07 11:00 Германија  
-
  Македонија
7-5 (1-1, 2-1, 1-1, 3-2)
08.07 12:30 Русија  
-
  Романија
10-14 (4-3, 4-3, 1-6, 1-2)
08.07 19:30 Италија  
-
  Србија
8-11 (2-2, 3-1, 3-5, 0-3)

Завршна рундаУреди

Завршната рунда се игра од 9 до 13 јули.

7/12 местоУреди

9 јули 2008

16:30 Грција   4 – 9   Русија (0-1, 2-2, 1-3, 1-3)
18:00 Словачка   6 – 7   Романија (1-2, 3-1, 1-2, 1-2)

11 јули 2008

16:30 Русија   11 – 13   Македонија (2-3, 2-3, 2-2, 4-2, 0-1, 1-2)
18:00 Романија   7 – 9   Шпанија (2-3, 1-3, 1-1, 3-2)

11/12 местоУреди

11 јули 2008

12:30 Грција   14 – 8   Словачка (3-3, 2-1, 4-2, 5-2)

9/10 местоУреди

12 јули 2008

9:30 Романија   11 – 6   Русија (2-0, 2-1, 4-3, 3-2)

7/8 местоУреди

12 јули 2008

11:00 Шпанија   15 – 5   Македонија (5-2, 2-1, 4-1, 4-1)

ЧествртфиналистиУреди

9 јули 2008

19:30 Унгарија   14 – 8   Германија (5-2, 2-1, 4-3, 2-2)
21:00 Хрватска   8 – 7   Италија (4-2, 0-0, 3-2, 1-3)

ПолуфиналистиУреди

11 јули 2008

19:30 Хрватска   7 – 9   Црна Гора (2-0, 2-4, 2-2, 1-3)
21:00 Унгарија   7 – 8   Србија (0-0, 1-3, 3-1, 3-3, 0-1, 0-0)

ФиналистиУреди

5/6 местоУреди

12 јули 2008

12:30 Германија   7 – 9   Италија (2-3, 3-2, 1-2, 1-2)

Бронзен медалУреди

13 јули 2008

19:30 Унгарија   15 – 14   Хрватска (3-1, 2-4, 5-5, 3-3, 0-1, 2-0)

Златен медалУреди

13 јули 2008

21:00 Србија   5 – 6   Црна Гора (1-2, 3-0, 0-2, 1-1, 0-1, 0-0)

Конечна табелаУреди

Место Репрезентација
1   Црна Гора
2   Србија
3   Унгарија
4   Хрватска
5   Италија
6   Германија
7   Шпанија
8   Македонија
9   Романија
10   Русија
11   Грција
12   Словачка

Европски шампиони 2008
 
Црна Гора
Прва титула

Поединечни признанијаУреди

Најдобар Голман Најдобар играч Најдобар стрелец
  Питер Бирош   Денис Шефик   Александар Шапиќ (23)

Надворешни врскиУреди