Цетиње — град и историската престолнина на Црна Гора. Според пописот во 2003 во Цетиње живеат 15.137 жители.

Цетиње
Цетиње
Знаме на ЦетињеГрб на Цетиње
Цетиње is located in Црна Гора
Цетиње
Цетиње
Местоположба на Цетиње
Координати: 42°23′N 18°55′E / 42.38° СГШ; 18.92° ИГД / 42.38; 18.92
ЗемјаЦрна Гора
MunicipalityЦетиње
Статусстара престолнина
ОснованоXV век
Нас. места94
Управа
 • ГрадоначалникАлександар Богдановиќ (ДПС)
Површина
 • Вкупна910 км2 (350 ми2)
Надм. вис.&10000000000000650000000650 м
Население (2003)
 • Вкупно15.137
 • Густина20/км2 (50/ми2)
 • Municipality18.482
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81250
Повик. бр.+382 41
ISO 3166-2ME-06
Рег. таб.CT
Мреж. местоcetinje.me

Историја

уреди
 
Цетињски манастир Рождество на Пресвета Богородица

Настанокот на денешно Цетиње е поврзано со владетелот на Зета, Иван Црноевиќ во 15 век. Имено, откако ја изгубил од Турците дотогашната престолнина Жабљак, Иван Црноевиќ се одлучил да го премести своето седиште во понепристапните краеви, во поле во подножјето на планината Ловќен. Тука, тој изградил дворец, а потоа и манастирот Света Богородица, во кој подоцна го преместил седиштето на Зетската митрополија.