Оваа статија не е за лав.

Лавов[1] (украински: Львів) — град во Западна Украина. Тој е административен центар на Лавовската Област и административен центар на околниот Лавовски Реон, во рамките на областа.

Лавов
Львів
Град
Панорама центру Львова.jpg
Знаме на ЛавовГрб на Лавов
Лавов is located in Украина
Лавов
Лавов
Местоположба на Лавов
Координати: 49°49′48″N 24°00′51″E / 49.83000° СГШ; 24.01417° ИГД / 49.83000; 24.01417Координати: 49°49′48″N 24°00′51″E / 49.83000° СГШ; 24.01417° ИГД / 49.83000; 24.01417
Држава
Област
Реон
Flag of Ukraine.svg Украина
Flag of Lviv Oblast.png Лавовска Област
Лавовски Реон
Основан1256
Управа
 • ГрадоначалникАндриj Садови
Површина
 • Вкупна182,01 км2 (7,027 ми2)
Надм. вис.&10000000000000289000000289 м
Население (2012)
 • Вкупно755.994
 • Густина4.153,6/км2 (107,580/ми2)
Часовен појасЕЕТ (UTC+3)
 • Лете (ЛСВ)ЕЕЅТ (UTC+3)
Поштенски број79000-79490
Повик. бр.+380 32
Мреж. местоcity-adm.lviv.ua

Збратимени градовиУреди

Лавов е збратимен со следните градови:


Надворешни врскиУреди

  1. Правопис на македонскиот јазик (II. изд.). Скопје: Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“. 2017. стр. 263. ISBN 978-608-220-042-2.