Машка ракометна репрезентација на Русија

Машка ракометна репрезентација на Русија — национална репрезентација која ја претставува земјата во меународните ракометни натпреварувања, управувана од ракометната федерација на Русија. Русија ги има наследено сите олимписки медали освоени од страна на СССР, но тие сепак не се пресметуваат заедно со освоените медали на Руската федерација.

Русија
Податоци
Сојуз Ракометна федерација
на Русија
Тренер Едуард Кокшаров
Капитен Данил Шишкарев
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 4 (првпат во 1996)
Најдобар резултат 1. место (2000)
Светско првенство
Настапи 12 (првпат во 1993)
Најдобар резултат 1. место (1993, 1997)
Европско првенство
Настапи 12 (првпат во 1994)
Најдобар резултат 1. место (1996)
Последна поднова на податоците: 28 јануари 2018.

Историја на ракометот во Русија уреди

Ракометот во Русија се појавил околу 1909 г. На почетокот имал два облика: голем ракомет (на отворено, со 11 члена) и денешниот ракомет на затворено. До крајот на 1940-тите, главни центри на развојот на овој спорт биле Москва, Ленинград, Ростов на Дон, Краснодар и другите поголеми градови. Поради сè поголемата популарност на ракометот, почнале да се јавуваат облици на организирано и регулирано натпреварување. Во 1955 г. е основана Сесојузната ракометна федерација, а во раните 1960-ти органот го освојува ракометот на затворено како стандарден.

Одликувања уреди

Натпреварување       Вкупно
Летни олимписки игри 1 0 1 2
Светски првенства 2 1 0 3
Европски првенства 1 2 0 3
Вкупно 4 3 1 8

Меѓународни учества уреди

Летни олимписки игри уреди

Игри Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ Тренер
  1996 5./6. место 5. место 6 4 0 2 165 132 Владимир Максимов
  2000 Финале Злато 8 7 0 1 219 195 Владимир Максимов
  2004 3./4. место Бронза 8 4 0 4 214 216 Владимир Максимов
  2008 5./6. место 6. место 8 3 1 4 216 214 Владимир Максимов
  2012 Не се квалификувала
  2016 Не се квалификувала
  2020 Ќе биде одредено
Вкупно 1 титула 30 18 1 11 815 757

Светски првенства уреди

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ Тренер
  1993 Финале Злато 7 6 1 0 192 135 Владимир Максимов
  1995 5./6. место 5. место 7 5 0 2 210 179 Владимир Максимов
  1997 Финале Злато 9 9 0 0 250 158 Владимир Максимов
  1999 Финале Сребро 9 8 0 1 265 195 Владимир Максимов
  2001 5./6. место 6. место 9 6 1 2 258 236 Владимир Максимов
  2003 5./6. место 5. место 9 6 1 2 256 234 Владимир Максимов
  2005 7./8. место 8. место 9 5 0 4 248 222 Анатолиј Драчев
  2007 5./6. место 6. место 10 4 1 5 282 280 Владимир Максимов
  2009 Групна фаза 16. место 9 4 1 4 267 255 Николај Чигарев
  2011 Не се квалификувала
  2013 Четвртфинале 7. место 7 4 1 2 205 185 Олег Кулешов
  2015 Групна фаза 19. место 7 2 0 5 205 191 Олег Кулешов
  2017 Осминафинале 12. место 6 3 0 3 165 168 Дмитриј Торгованов
   2019 Ќе биде одредено
Вкупно 2 титули 100 64 6 30 2804 2438

Европски првенства уреди

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
  1994 Финале Сребро 7 6 0 1 172 148
  1996 3./4. место Злато 7 6 1 0 172 141
  1998 3./4. место 4. место 7 3 1 3 179 167
  2000 Финале Сребро 7 5 0 2 189 175
  2002 5./6. место 5. место 7 5 1 1 197 172
  2004 5./6. место 5. место 7 5 1 1 206 190
  2006 5./6. место 6. место 7 4 0 3 208 204
  2008 Групна фаза 13. место 3 0 1 2 74 88
  2010 Главна фаза 12. место 6 1 0 5 177 194
  2012 Групна фаза 15. место 3 0 1 2 82 89
  2014 Главна фаза 9. место 6 2 0 4 168 179
  2016 Главна фаза 9. место 6 2 1 3 160 161
  2018 Не се квалификувала
    2020 Ќе биде одредено
Вкупно 1 титула 73 39 7 27 1984 1908

Тековен состав уреди

Состав за Светското Првенство 2017.[1]

Тренер: Димитриј Торгованов

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
5 ДБ Дмитри Киселев 15 ноември 1994(1994-11-15)(29 г.) 1.93 м 7 9   Санкт Петербург
6 ДК Данил Шишкарев 6 јули 1988(1988-07-06)(35 г.) 1.89 м 86 196   Вардар
7 ДК Дмитри Ковалев 15 мај 1982(1982-05-15)(41 г.) 1.80 м 175 439   Чеховские Медведи
9 СБ Александар Шкурински 11 април 1995(1995-04-11)(29 г.) 1.90 м 5 7   Краснодар
10 П Александар Черноиванов 13 февруари 1979(1979-02-13)(45 г.) 2.05 м 116 232   Чеховские Медведи
11 СБ Павел Атман 25 мај 1987(1987-05-25)(36 г.) 1.90 м 107 204   Мешков Брест
12 ГО Вадим Богданов 26 март 1986(1986-03-26)(38 г.) 1.97 м 84 0   Азоти-Пулави
13 ЛБ Сергеј Горбок 4 декември 1982(1982-12-04)(41 г.) 1.96 м 61 206   Пик Сегед
16 ГО Дмитри Павленко 1 јануари 1991(1991-01-01)(33 г.) 1.90 м 17 0   Чеховские Медведи
17 ЛБ Александар Деревен 26 март 1992(1992-03-26)(32 г.) 1.99 м 15 36   Вардар
20 П Михаил Чипурин 17 ноември 1980(1980-11-17)(43 г.) 1.85 м 208 505   Иври
21 П Глеб Калараш 29 ноември 1990(1990-11-29)(33 г.) 2.05 м 26 39   Мотор Запорожје
25 ДБ Сергеј Шелменко 5 април 1983(1983-04-05)(41 г.) 1.96 м 74 160   Мотор Запорожје
31 ЛК Тимур Дибиров 30 јули 1983(1983-07-30)(40 г.) 1.80 м 175 600   Вардар
44 ЛК Игор Сорока 27 мај 1991(1991-05-27)(32 г.) 1.80 м 29 85   Мотор Запорожје
55 ЛБ Азат Валиулин 1 септември 1990(1990-09-01)(33 г.) 2.07 м 9 1   Лемго
87 ГО Виктор Кирејев 5 мај 1987(1987-05-05)(36 г.) 1.90 м 25 0   Мотор Запорожје
89 СБ Дмитри Житников 20 ноември 1989(1989-11-20)(34 г.) 1.85 м 91 206   Висла Плок

Наводи уреди

  1. „2017 World Championship roster“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-10-05. Посетено на 2018-02-21.

Надворешни врски уреди